Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Milicjanci stracą stanowiska kierownicze w Policji

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Fot. M. Lewiński

Byli funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej mają przestać pełnić funkcje kierownicze w Policji. To decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o której poinformował wiceminister Jarosław Zieliński podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Dotyczy to komendantów, ich zastępców oraz naczelników wydziałów we wszystkich jednostkach w Polsce – także tych, których powołała obecna władza. W Szczytnie Jarosław Zieliński podkreślał, że nie będą to zwolnienia ze służby, ale z funkcji. – Nabyli już dawno już pełnych uprawnień emerytalnych. Są to nie tylko byli milicjanci, ale także funkcjonariusze ZOMO, a nawet SB. Nie ukrywaliśmy od początku, że chcemy, aby wolna Polska dała szansę młodym.

Choć zwolnienia z funkcji to pomysł ministerstwa, to w tej sprawie nie będzie rozporządzenia. Ostateczną decyzję podejmą komendanci.

Zapowiedź usunięcia do końca roku wszystkich byłych milicjantów ze stanowisk kierowniczych w policji budzi wątpliwości funkcjonariuszy. Konsekwencji takich zmian obawiają się związkowcy.

Zdaniem wiceszefa Niezależnego Związku Zawodowego Policjantów Tomasza Krzemieńskiego może to skłonić tych funkcjonariuszy do przejścia na emeryturę: – To jest kwestia finansowa, bo osoba na funkcji otrzymuje dodatek, a w tym momencie go traci, co jest zachętą do odejścia ze służby. Krzemieński przypomina, że w ustawie o policji jest zapis umożliwiający zwolnienie policjanta z 30-letnim stażem. Oznacza to, że w ciągu 4 lat mogliby zostać zwolnieni wszyscy byli milicjanci – komentuje związkowiec: – Na podstawie tego przepisu czasami zwalniano ze służby osoby młode wiekiem, w sposób nieuzasadniony.

 

(mlew/kos/kan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, milicja
Marihuana, tytoń i alkohol w mieszkaniu 53-latka

Prawie 3 kilogramy marihuany, czyli około 6 tysięcy dilerskich porcji miał na swojej posesji mieszkaniec Pisza. W mieszkaniu i pomieszczeniach gospodarczych przechowywał także 24 kg suszu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV