Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Miłujmy czynem i prawdą”. Premiera filmu o arcybiskupie Edmundzie Piszczu

Fot. K. Grabowska

„Miłujmy czynem i prawdą. 90 lat życia i działalności arcybiskupa warmińskiego Edmunda Piszcza” – to 45 minutowy dokument, który zaprezentowano w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Sam arcybiskup do powstania filmu o swoim życiu podchodzi z pokorą.

Przed premierą mówił, że nie zabiegał o to, ale jeśli pojawili się ludzie, którym na tym zależało, przyjął to z pokorą.

00:00 / 00:00

Arcybiskup Edmund Piszcz urodził się 17 listopada 1929 r. w Bydgoszczy. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r. W 1982 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej i po miesiącu otrzymał święcenia biskupie. Na Warmię przybył w 1985 r. jako administrator apostolski sede plena diecezji warmińskiej.

W 1988 r. został biskupem diecezjalnym, a w 1992 r. w wyniku reorganizacji struktur kościelnym – arcybiskupem. To wielka postać – mówił podczas premiery filmu – wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie i Instytut Północny. Prezes towarzystwa profesor Stanisław Achremczyk mówił, że data premiery filmu nie jest przypadkowa. Za kilka dni będziemy obchodzili kolejną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości, a ten dokument- jak mówił – to obraz naszej historii.

00:00 / 00:00

Piotr Korycki autor scenariusza i reżyser filmu dodał natomiast, że praca nad projektem trwała rok i każdego dnia twórcy dokumentu dowiadywali się o arcybiskupie nowych rzeczy. Zarejestrowano ponad pięć godzin nagrań z czego ostatecznie powstał 45 minutowy obraz.

00:00 / 00:00

Jeśli będzie zainteresowanie film  zostanie wyemitowany na dużym ekranie.

Fot. K. Grabowska

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Artur Chojecki, Edmund Piszcz, Stanisław Achremczyk
Zbiórka pieniędzy na rzecz zabytkowych olsztyńskich cmentarzy. Wśród kwestujących byli m.in. artyści, społecznicy i politycy

To już 16. raz, gdy artyści, dziennikarze, politycy, samorządowcy, ale również mieszkańcy Olsztyna kwestują na olsztyńskich cmentarzach na rzecz ratowania starych nekropolii. Mieszkańcy Olsztyna, którzy przyszli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV