Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mimo dotacji usuwanie azbestu idzie zbyt wolno

Na Warmii i Mazurach trwa usuwanie azbestu

Do 2032 roku niebezpieczny i bardzo kiedyś popularny w budownictwie azbest ma zniknąć z przestrzeni publicznej.

Do usuwania tego minerału dopłaca Fundusz Ochrony Środowiska. Od 2011 roku fundusz wydał na to ponad 7 milionów złotych. Do tej pory udało się zutylizować około 15 tysięcy ton azbestu. Osoby, które w tym roku chcą usunąć z otoczenia materiały z zawartością azbestu powinny się zgłaszać do swoich samorządów – mówi Jerzy Ignaszak z Funduszu Ochrony Środowiska. Gminy mogą składać wnioski o dotację do 15 lutego.

00:00 / 00:00

Na Warmii i Mazurach usuwanie azbestu wciąż idzie zbyt wolno. Unia Europejska zobowiązała Polskę do całkowitego usunięcia azbestu. Mamy na to 15 lat. Tymczasem na Warmii i Mazurach – jeśli utrzyma się obecne tempo pozbywania się eternitu – zniknie on dopiero za lat 40.

W Polsce, każdego roku, azbest zabija prawie 200 osób. Ogólnopolskie dane pokazują wzrost zapadalności na międzybłoniaka opłucnej – to specyficzny nowotwór, wywoływany właśnie przez azbest. Włókna azbestowe dostają się to układu oddechowego i powodują mutację komórek opłucnej, co prowadzi do raka.

 

(iar/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w środowisko, azbest, ochrona środowiska
Sami siebie trujemy wynika z analizy zanieczyszczenia środowiska

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła najnowszy raport o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce i na świecie. W rankingu tzw. "brudnych miast" nie ma miejscowości z Warmii i Mazur....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV