Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mimo nowelizacji ustawy o spółdzielniach niektórzy lokatorzy mają problem z odzyskaniem prawa do mieszkania

Osoby, które z powodu zaległości w opłatach straciły prawa do lokalu spółdzielczego, mogą je teraz odzyskać. Wystarczy uregulować zaległości. Gwarantuje to nowelizacja ustawy o spółdzielniach.

Okazuje się, że w Olsztynie jedna ze spółdzielni, przy okazji przywracania tego prawa, do nowych umów dołącza klauzule, które określają jakiej wysokości wkład mieszkaniowy osoby te wcześniej wpłaciły. Mieszkańcy, którzy odmówili podpisania takich umów podkreślają, że już wiele lat temu w całości spłacili wkład mieszkaniowy, a teraz spółdzielnia chce od nich jeszcze raz płacenia za mieszkanie.

Senator Lidia Staroń dodaje, że nie można podpisywać umów, które zawierają takie – jej zdaniem – bezprawne klauzule, bo nowelizacja ustawy gwarantuje przywrócenie prawa do lokalu jedynie pod warunkiem uregulowania wcześniejszych zaległości. Dodatkowe zapisy są więc zbędne.

Prezes Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jerzy Okulicz, uważa natomiast, że wszystko jest zgodne z prawem a zapisy umów zostały przygotowane we współpracy z prawnikami i po wyliczeniach księgowych.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

W przygotowaniu jest kolejna nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która ma między innymi porządkować prawa właścicieli lokali.

Autor: A.Skrago
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mieszkanie, spółdzielnia mieszkaniowa, lokal, zaległości
7 procent Polaków nie stać na ogrzanie domu. To mniej niż średnia Unii Europejskiej

Nieco ponad 7 procent Polaków nie stać, by wystarczająco ogrzać swój dom, przy unijnej średniej na poziomie blisko 9 procent - wynika z danych Eurostatu. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV