Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
EUR: 4.2953 CHF: 3.689
USD: 3.659 GBP: 4.9056
Logowanie
 

Minął drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. Sprawdź, z czym musieli zmierzyć się uczniowie

Prawie 14 tysięcy gimnazjalistów z Warmii i Mazur i 350 tysięcy z całego kraju pisało test matematyczno-przyrodniczy na zakończenie gimnazjum.

Najpierw uczniowie przez godzinę rozwiązywali zadania z biologii, chemii, fizyki i geografii. Dotyczyły m.in. fotosyntezy, rozpuszczalności sacharozy w wodzie w zależności od temperatury, wpływu środków owadobójczych na ekosystem, procesu wietrzenia w różnych warunkach klimatycznych czy wpływu surowców mineralnych na rozwój przemysłu w pasie wyżyn i kotlin podkarpackich.

Po przerwie, od godziny 11 trzecioklasiści mierzyli się z częścią matematyczną. Do rozwiązania mieli zadania m.in. z: potęgowania, pierwiastkowania, miar kątów, właściwości trójkątów, kół i okręgów. Ta część trwała półtorej godziny. Uczniowie z dysfunkcjami (np. z dysleksją) mogli mieć przedłużony czas na rozwiązanie obu bloków zadań.

Test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej jest jedną z trzech części egzaminu gimnazjalnego. W środę uczniowie rozwiązywali zadania z wiedzy humanistycznej. W piątek będą pisać egzamin ze znajomości języka obcego. Mogą go zdawać na poziomie podstawowym i  rozszerzonym. Rozszerzony test obowiązkowo napiszą uczniowie, którzy wybranego języka uczyli się jeszcze w szkole podstawowej. Zdecydowana większość – bo aż 300 tysięcy uczniów z całego kraju wybrało język angielski. Drugim najczęściej wybieranych językiem jest niemiecki, ale gimnazjaliści wskazali też język francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.

Przystąpienie do egzaminów jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może podejść do testów w kwietniu, ma możliwość zdawać je w drugim terminie – w czerwcu. Prace uczniów sprawdzać będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Wyniki poznamy 16 czerwca. Będą one miały wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

(iar/PAP/K.Ośko)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gimnazjum
Gimnazjaliści mają już za sobą dwa pierwsze egzaminy. Jutro testy z nauk przyrodniczych i matematyki

Władcy z dynastii Piastów, handel w Polsce w XVI wieku, zabory, insurekcja kościuszkowska, a także samorząd wojewódzki, demokracja, mniejszości narodowe i etniczne oraz szara strefa –...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV