Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minęło 20 lat od premiery kultowej „Rodziny Soprano”

Rodzina Soprano VI

10 stycznia 1999 roku na antenie HBO w Stanach Zjednoczonych wyemitowany został pierwszy odcinek kultowego dziś serialu Rodzina Soprano.

Na przestrzeni lat ta bijąca rekordy oglądalności produkcja została wyróżniona 5 Złotymi Globami oraz 21 nagrodami Emmy.

Rodzina Soprano (The Sopranos), kultowy serial HBO, który na zawsze zmienił oblicze telewizji i uważany jest za jeden z najlepszych seriali w historii, miał swoją premierę dokładnie dwadzieścia lat temu. Serial emitowany był w latach 1999 – 2007 i liczył sześć sezonów, łącznie 86 odcinków. Produkcja stworzona przez Davida Chase’a przedstawia historię Tony’ego Soprano (James Gandolfini), który tylko z pozoru jest typowym Amerykaninem włoskiego pochodzenia. Tony mieszka w domu na przedmieściach w New Jersey, jest ojcem rodziny i… szefem miejscowej mafii. Gdy kłopoty w „pracy” i w domu zdają się go przerastać, zwraca się więc o pomoc do psychiatry – dr Jennifer Melfi (Lorraine Bracco). Gangster, mimo że cierpi na depresję i jest człowiekiem niezwykle gwałtownym, wzbudza zadziwiająco dużo sympatii.

Rodzina Soprano to jednak serial nie tylko o samym Tony’m Soprano. Produkcja śledzi losy członków jego rodziny, mafijnych kolegów i rywali – w szczególności jego żony, Carmeli (Edie Falco), jego protegowanego i dalekiego kuzyna, Christophera (Michael Imperioli), wujka Corrado „Juniora” (Dominic Chianese) czy jego ludzi tj. Silvio Dante (Steven Van Zandt) oraz Paulie Gualtieri (Tony Sirico).

Ten bijący rekordy oglądalności serial wyróżniono licznymi nagrodami, w tym 5 Złotymi Globami, m.in. za najlepszy serial obyczajowy czy dwukrotnie dla Edie Falco jako najlepszej aktorki w serialu obyczajowym, oraz 21 nagrodami Primetime Emmy Awards, w tym za najlepszy serial obyczajowy, dla Jamesa Gandolfiniego jako najlepszego aktora w serialu obyczajowym.

Wszystkie sezony serialu HBO Rodzina Soprano (The Sopranos) dostępne są w HBO GO.

Autor:Ł.A/Mat.prasowe
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino, kultura
„Vice” z nagrodzonym Złotym Globem Balem w kinach!

Pół roku zajął Christianowi Bale'owi („Mroczy Rycerz", „American Hustle") powrót do poprzedniej formy po roli Dicka Cheneya w filmie „Vice", który na ekranach oglądać będziemy w Polsce...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV