Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister edukacji: Rok szkolny rozpocznie się bez większych problemów. Nie zabraknie miejsc w szkołach średnich

Dariusz Piontkowski. Fot. Twitter KPRM

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że w szkołach średnich jest więcej miejsc, niż absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. W tym roku szkolnym w związku z reformą edukacji naukę w pierwszych klasach szkół średnich rozpocznie podwójny rocznik.

Minister Piontkowski zapewnił w radiowej Jedynce, że rekrutacja przebiegła jak w poprzednich latach. Po pierwszym etapie rekrutacji zdecydowana większość uczniów wiedziała, gdzie się będzie uczyła.

Minister Piontkowski dodał, że samorządy miały dwa lata, aby przygotować się na podwójny rocznik w szkołach średnich.

Tymczasem nauczyciele w dalszym ciągu nie wykluczają wznowienia akcji protestacyjnej. Jak informowali prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz i szef branży oświaty FZZ Sławomir Witkowicz, związki nauczycielskie, które nie podpisały porozumienia z rządem, decyzję o ewentualnym proteście, jego terminie i formie podejmą pod koniec sierpnia. Prezydium ZNP ma się zebrać dzisiaj, a obrady Zarządu Krajowego FZZ wyznaczono na 29-30 sierpnia.

Szef MEN w radiowej Jedynce wyraził pogląd, że ZNP obawia się, iż nie będzie w stanie przeprowadzić strajku ogólnopolskiego.

Sam pan Broniarz wyraźnie zapowiadał, że zanim strajk, to najpierw musi być referendum, co oznacza, że władze związku nie są pewne, jak nauczyciele podchodzą do pomysłów strajkowych

– ocenił. I dodał – Początek roku będzie normalny, uczniowie przyjdą do szkół, rozpoczną naukę.

 

Dziś rozpoczynają się również obrady wojewódzkich okrągłych stołów edukacyjnych. Na przełomie sierpnia i września – zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego w każdym z województw odbędą się debaty poświęcone reformie edukacji.

Po południu w Białymstoku w debacie dotyczącej przyszłości polskiej oświaty weźmie udział minister edukacji Dariusz Piontkowski, we Wrocławiu wiceminister Marzena Machałek, a w Gdańsku wiceminister Maciej Kopeć.

 

Źródło: IAR/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZNP, strajk, rok szkolny, rekrutacja, minister edukacji, Ministerstwo Edykacji Narodowej
To dodatkowa szansa na zapisanie dziecka do szkoły. Dziś rusza rekrutacja uzupełniająca do olsztyńskich szkół podstawowych

Od dziś do środy (21 sierpnia) istnieje ponowna szansa na zapisanie dziecka do jednej z olsztyńskich szkół podstawowych. Wyniki rekrutacji uzupełniającej będą znane 28 sierpnia. Do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV