Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Elżbieta Rafalska zapowiada większe wsparcie dla bezrobotnych

Elżbieta Rafalska. Fot. PAP/Leszek Szymański

Zwiększenie elastyczności działania urzędów pracy tak, by mogły efektywniej pomóc osobom długotrwale bezrobotnym, to jeden z celów nowej ustawy o rynku pracy – powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Podała, że projekt ustawy trafił do konsultacji.

Minister zaznaczała, że obecnie mamy do czynienia z rekordowo niskim bezrobociem. Według wstępnych danych za czerwiec 2018 r., liczba bezrobotnych spadła poniżej 1 mln osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 5,9%. Minister rodziny i pracy mówiła także, że korzystne tendencje na rynku pracy przekładają się na wyższy wskaźnik zatrudnienia – w 2016 r. wzrósł o 1,5%, w 2017 – o 1,6%.

Dane z pierwszego kwartału za 2018 r. pokazują, że ten wskaźnik dalej rośnie (…) Gdyby się okazało, że ta tendencja wzrostowa jest utrzymana, to na koniec roku możemy mieć wskaźnik zatrudnienia na poziomie 71,5%

– powiedziała minister.

Jako główne cele nowej ustawy, Elżbieta Rafalska na pierwszym miejscu wymienia zwiększenie elastyczności działania urzędów pracy. – To elastyczne podejście ma się przełożyć na większą efektywność i skuteczność działań urzędów pracy – komentowała.

Zaznaczono również, że nowe przepisy miałyby ułatwić polskim obywatelom powrót z zagranicy. Zgodnie z projektem będą oni mogli skorzystać z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej bez konieczności rejestracji w urzędach pracy.

Z kolei wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że proponowane w projekcie zmiany dotyczą m.in. profilowania pomocy, wsparcia długotrwale bezrobotnych. Mówił także, że zmiany dla pracodawców dotyczą m.in. wprowadzenia bonu ofertowego czy ułatwienia kontynuacji pracy cudzoziemców u tego samego pracodawcy.

Dodatkowo, do 12 miesięcy ma zostać wydłużony okres, w którym cudzoziemcy mogliby pracować w Polsce na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Obecnie na podstawie oświadczeń obywatele m.in. Ukrainy, Białorusi, czy Rosji mogą wykonywać krótkoterminową pracę w Polsce do 6 miesięcy.

Ponadto, zmiany dotyczyć będą funkcjonowania Ochotniczych Hufców Pracy (OHP). Instytucja ta zmieni nazwę na Państwowe Centrum Aktywizacji Młodzieży (PCAM), aby lepiej odzwierciedlała działania na rzecz tej grupy.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezrobotni, OHP, Elżbieta Rafalska, Stanisław Szwed
W Ełku po raz ósmy zorganizowano Targi Pracy

Już po raz ósmy pracodawcy spotkali się z potencjalnym pracownikami. Targi Pracy zorganizowało w Ełku Młodzieżowe Centrum Kariery OHP. W tym roku swoją ofertę przedstawiło 22...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV