Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister kultury osobiście przyjął petycję o wykreślenie z rejestru zabytków olsztyńskich „szubienic”

Fot. Ł. Sadlak

Petycję w sprawie wykreślenia z rejestru zabytków Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej wręczył działacz PiS-u Antoni Górski, który zebrał 2010 podpisów.

Towarzyszył mu poseł z Warmii i Mazur Wojciech Kossakowski. Wicepremier Piotr Gliński zapewnił gości, że zajmie się sprawą z wielką wnikliwością.

Pomnika Dunikowskiego nie objęła ustawa dekomunizacyjna, gdyż w 1993 roku został on wpisany do rejestru zabytków. Jego wykreślenie minister kultury może dokonać na wniosek właściciela, czyli prezydenta miasta lub z urzędu. Jednak prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz odmówił złożenia takiego wniosku. Wówczas Antoni Górski rozpoczął akcję zbierania podpisów pod petycją do ministra kultury.

Pomnik dzieli mieszkańców Olsztyna. Część z nich domaga się przeniesienia go np. na cmentarz żołnierzy radzieckich przy ulicy Szarych Szeregów. Niedawno widniejące na monumencie sierp i młot zostały pomalowane na czerwono.

Na szubienicach  wywieszono też baner z napisem „Pomnik wdzięczności za zniewolenie” i rysunkiem czerwonoarmiejca gwałcącego kobietę w biało-czerwonej szacie. Władze miasta poleciły baner zdjąć. W tej sprawie interweniował konsul Rosji w Gdańsku, który dopatrzył się w żołnierzu Armii Czerwonej rysów prezydenta Putina.

Fot. archiwum prywatne Antoniego Górskiego

Fot. archiwum prywatne Antoniego Górskiego

Happening pod dawnym pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej. Fot. D. Grzymska

Autor: A.Socha
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, pomnik, szubienice
Na Warmii i Mazurach rusza nabór do elitarnego oddziału służby celno-skarbowej

Celnicy do zadań specjalnych zajmują się zwalczaniem przestępczości. Służba Celno-Skarbowa chce wzmocnić grupy w Olsztynie i Grzechotkach. W strukturze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego działa tzw. dział realizacji....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV