Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo chce zwiększyć dostępność do żłobków. Sprawdź co się zmieni w opiece nad najmłodszymi

fot. fotolia.com

Proponowane zmiany w opiece żłobkowej mają zwiększyć jej dostępność, ale priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci i wysoki standard opieki – mówiła we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Minister skupiła się na przygotowywanych przez jej resort zmianach w opiece żłobkowej. Jak przekonywała mają one poprawić dostępność opieki nad małym dzieckiem do 3. roku życia oraz obniżyć koszty pobytu dziecka w żłobku. „Nasz projekt jest w trakcie konsultacji międzyresortowych i konsultacji społecznych. Jesteśmy otwarci na wszystkie uwagi” – mówiła szefowa MRPiPS.

Minister rodziny wskazała, że dyskusja na temat pomysłów rządu PiS dopiero się rozpoczęła. „To nie jest tak, że nie będziemy reagować na te uwagi, które do nas płyną. Jeżeli okaże się, że w tej samej sprawie jest szereg podobnych uwag i opinii, to też nie będziemy się przy niczym upierać, bo chcemy dać model absolutnie bezpieczny dla rodziców, bezpieczny dla dziecka” – zapewniła.

„Podkreślam, że absolutny priorytet to jest bezpieczeństwo dzieci i wysoki standard opieki” – podkreśliła minister. Dopytywana o obawy opozycji, która ocenia, że proponowane zmiany mogą zagrozić bezpieczeństwu dzieci, przekonywała: „Naprawdę nie ma tu takiego zagrożenia”.

W projekcie zmian w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 ministerstwo proponuje m.in. zwiększenie liczby dzieci, pozostających pod opieką opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym – obecnie opiekun może mieć pod opieką ośmioro dzieci, a w przypadku, gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne, dziecko wymagające szczególnej opieki lub dziecko, które nie ukończyło 1 roku życia – pięcioro dzieci. Resort chce, by opiekun mógł mieć pod opieką 10 dzieci, jeżeli wszystkie te dzieci miałyby ukończone 2 lata i w grupie tej nie znajdowało się dziecko niepełnosprawne lub wymagające szczególnej opieki.

Ministerstwo proponuje też zniesienie przepisu dotyczącego dwóch obowiązkowych sal, z zastrzeżeniem, że w żłobku i klubie dziecięcym zapewnia się miejsce na odpoczynek dla dzieci. Planowana jest też zmiana zrównująca żłobki i kluby dziecięce.

(PAP)

Więcej w żłobek, ministerstwo pracy
Składki do ZUS zapłacisz jednym przelewem

Rząd przyjął we wtorek projekt, który przewiduje, że każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał opłaty ZUS. Zamiast dotychczasowych trzech lub czterech...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV