Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zdecydowane podwyżki dla nauczycieli od 2018 r.

W kwietniu minister edukacji Anna Zalewska przedstawi harmonogram podwyżek dla nauczycieli. Jak zapowiedziała wiceszefowa MEN Marzena Machałek – nauczyciele będą z nich zadowoleni.

Przypomniała, że od 2012 roku nie było ani waloryzacji, ani podwyżek dla nauczycieli. Dodała też, że minister edukacji powołała zespół do spraw statusu zawodowego nauczyciela.

Pracujemy nad zmianą, poprawą statusu nauczycieli, pracujemy nad poprawą warunków. W tym zespole są związki zawodowe, przedstawiciele samorządów i bardzo szanujemy tę pracę. W kwietniu pokażemy dorobek

– zadeklarowała Machałek.

Wyjaśniła, że zmiany wynagrodzeń, które będą uzgadniane z premier Beatą Szydło, rozpoczną się w 2018 r. Dopytywana, czy pensje wzrosną o kilkanaście złotych czy o kilkadziesiąt, podkreśliła: – Nie. Zdecydowane podwyżki.

Machałek była też pytana o planowany na piątek strajk nauczycieli. Decyzję o przeprowadzeniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli i innych pracowników oświaty Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na początku marca. ZNP domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy – także finansowe – nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc. Wiceszefowa MEN jest przekonana, że protest nie będzie miał szerokiego wymiaru, ponieważ  jak oceniła – większość nauczycieli i rodziców nie popiera go. Zdaniem Marzeny Machałek – Prezes ZNP Sławomir Broniarz  wielokrotnie zachowuje się głównie politycznie, ramię w ramię z KOD-em na różnych protestach. W zasadzie nie mam wrażenia, że na sercu leżą mu nauczyciele – zaznaczyła.

Przekonywała także, że reforma edukacji jest przede wszystkim po to, żeby stworzyć dobrą i sensowną szkołę. Dodała, że w jej wyniku będą hamowane, w związku z niżem demograficznym, niekontrolowane zwolnienia nauczycieli. – Przewidujemy zwiększenie etatów. W związku z reformą nie będzie zwolnień – zapewniła wiceminister.

Machałek oceniła również, że organizowanie sieci szkół „idzie naprawdę dobrze”.  – Spodziewamy się, że jutro (31.03) 99 procent z sieci szkół będzie uchwalona – dodała.

 

(PAP/apod)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w strajk, nauczyciele, podwyżki, Ministerstwo Edukacji Narodowej, reforma oświaty
Nauczycieli z Warmii i Mazur czekają intensywne szkolenia z nowej podstawy programowej

Szkoły przygotowują się do wprowadzenia nowej podstawy programowej. 5 i pół tysiąca nauczycieli z Warmii i Mazur czekają intensywne szkolenia - zapowiada wicekurator oświaty Wojciech Cybulski....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV