Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju alarmuje: Warmia i Mazury mogą stracić miliony złotych

Fot. Archiwum RO

Jak mówi minister Jerzy Kwieciński „zagrożone jest 1,2 mld euro z programów regionalnych”. W statystykach dotyczących wydawania unijnych pieniędzy Warmia i Mazury są końcu stawki z wnioskami o płatność na poziomie 6,1% przy średniej ogólnokrajowej 8,4%. Tymczasem samorząd województwa podkreśla, że zagrożeń nie ma.

Warmia i Mazury w perspektywie finansowej 2014-2020 z Regionalnego Programu Operacyjnego mają do wydania 1,7 mld euro. Kto może ubiegać się o te środki? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, samorządy, służby publiczne inne niż administracja, instytucje ochrony zdrowia, wspierające biznes, naukę i edukację, a także m.in. organizacje społeczne i związki wyznaniowe.

Według ubiegłorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli robią to ochoczo. Złożono ponad 4 tys. wniosków na kwotę ponad 5, 5 mld zł. To ponad 80% alokacji. Gorzej jest już z wnioskami o płatności, które beneficjenci wystawiają po zakończeniu swojej inwestycji. Te wnioski, według kontrolerów NIK, do połowy ubiegłego roku, złożono na kwotę 190 mln zł, czyli na poziomie 2,8%. To był sygnał ostrzegawczy.

Teraz głos zabrał minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński. W rozmowie z Polską Agencją Prasową mówił, że „jednym z najważniejszych zadań będzie przyspieszenie w tym roku realizacji programów regionalnych euro”. Dodał, że „jeśli nie przyśpieszy, to niektórym regionom będzie groziła utrata środków unijnych; szacujemy, że łącznie w skali kraju zagrożone jest 1,2 mld euro.” Regiony, które „odstają” Jerzy Kwieciński określa mianem maruderów. Zalicza do nich województwa podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie oraz kujawsko-pomorskie.

Aktualne dane są następujące: Warmia i Mazury wnioski o płatność mają na poziomie 6,1% alokacji. Średnia ogólnokrajowa wynosi 8,4%.

– My także alarmowaliśmy, że stan wydawania środków unijnych jest zły – mówił w rozmowie z Radiem Olsztyn Patryk Kozłowski, wiceprzewodniczący sejmiku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. – Tak było w listopadzie i grudniu podczas głosowania nad budżetem. Dziwić może to, że samorząd województwa na czele z marszałkiem nic z tym nie robią. Dzisiaj mamy kolejne efekty i tego potwierdzenie – podkreślał Kozłowski.

– W rzeczywistości nie widzę zagrożeń, abyśmy nie wykonali tak zwanych ram wykonania – przekonywał wicemarszałek województwa Miron Sycz. – Dynamika wzrostu była bardzo wysoka. Jeśli zaś chodzi o średnią ogólnokrajową, to wcale mocno od niej nie odstajemy.

Wicemarszałek dodał, że dopiero w tym roku samorząd województwa będzie ogłaszał duże konkursy na projekty drogowe i kolejowe. – One są wartościowe. To sprawi, że te statystyki szybko nam podskoczą – ocenił Sycz.

Miron Sycz przekonuje również, że choć procent wniosków o płatność jest mniejszy niż w innych województwach, to kwoty, ze względu na założone prognozy są wyższe niż na przykład w województwach lubuskim, łódzkim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim.

– Trzeba się przyjrzeć sposobie wydatkowania tych pieniędzy – komentował Patryk Kozłowski. – To kolejna perspektywa. Wydawało się, że teraz to pójdzie już gładko – mówił.

Środki z aktualnej perspektywy trzeba dobrze wykorzystać, bo – po 2020 roku – choćby w ocenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Polska nie ma szans na utrzymanie dotychczasowego poziomu wsparcia z Unii. Według resortu oszczędności wymusza Brexit, nowe wyzwania Unii związane między innymi z polityką migracyjną czy walką z terroryzmem oraz wzrost gospodarczy Polski.

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w środki unijne, program regionalny, Minister Inwestycji i Rozwoju
CBA zakończyło kontrolę funduszy unijnych w urzędach marszałkowskich. Do prokuratury trafiło zawiadomienie ws. urzędu w Olsztynie [SPROSTOWANIE]

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę urzędów marszałkowskich, dotyczącą projektów samorządów wojewódzkich prowadzonych z funduszy unijnych. Skontrolowano 98 projektów wartych ponad 4,3 mld zł. W wyniku kontroli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV