Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo Kultury walczy z pożarami kościołów. Resort zlecił specjalne kontrole, wyniki poznamy we wrześniu

Pożar kościoła w Braniewie. Fot. Tomasz Sitarz

W całym kraju trwają kontrole przeciwpożarowe obiektów sakralnych. Zlecił je wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego po kwietniowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu.

Także w naszym województwie trwają takie kontrole, co potwierdza Bartłomiej Skrago, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie. Sporządzono listę 35 obiektów, a wyniki kontroli poznamy we wrześniu.

00:00 / 00:00

Szkopuł w tym, że takie instalacje przeciwpożarowe są bardzo drogie. Do tego dochodzą wymogi konserwatora zabytków, który nie godzi się na ingerencje w zabytek. Dlatego poszczególne parafie decydują się na monitoring przeciwpożarowy. Jak przyznaje kapitan Piotr Pisarski z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Olsztynie, strażacy organizują także szkolenia dla księży, by znali przepisy i dostosowali do nich swoje budynki.

00:00 / 00:00

Najtragiczniejsze pożary kościołów na Warmii i Mazurach to pożar w Braniewie w 2016 roku i ostatnio w miejscowości Frednowy w powiecie iławskim.

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pożar, kościół, służby, Bartłomiej Skrago, Piotr Gliński
Do dziesięciu parafii archidiecezji warmińskiej trafią nowi proboszczowie

W kaplicy kurii archidiecezji warmińskiej odbyła się skromna ceremonia nominacji proboszczowskich. Arcybiskup Józef Górzyński wręczył dekrety nowym proboszczom. Dziesięciu nowych proboszczów obejmie swoje pierwsze lub kolejne...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV