Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo podtrzymało decyzję konserwatora. „Dworzec Główny nie jest zabytkiem”

Dworzec Główny w Olsztynie. Fot. Przemysław Getka

Dworzec Główny nie jest zabytkiem wartym zachowania. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dopiero  po dwóch latach batalii administracyjnej przyznało rację wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

Czy to koniec tej historii i czy kolejarze zrealizują w końcu zaplanowaną inwestycję? Stowarzyszenia, które wojują w sprawie wpisania olsztyńskiego Dworca do rejestru zabytków mogą już tylko odwołać się w tej sprawie do sądu, bo decyzja ministerstwa jest ostateczna.

– To już prawdziwe światełko w tunelu – kolejowym – pisze na swoim profilu w mediach społecznościowych prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, tym samym informując, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymało decyzję warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, która odmawia wpisania do rejestru kompleksu dworcowego PKP-PKS Olsztyn Główny. Czy to koniec tej historii?

Mamy nadzieję, że tak. Decyzja Generalnego Konserwatora Zabytków powinna zakończyć historię. Ciągnie się to jak przysłowiowa opera mydlana

– mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prezydenta Olsztyna.

Badania instytutu IBRIS wykazały, że 91 procent mieszkańców chce budowy nowego dworca, a 82 procent respondentów w badaniu powiedziało, że olsztyński Dworzec Główny nie jest zabytkiem i chce takiego obiektu, który byłby wizytówką miasta.

Olsztyński dworzec główny powstał w 1971 roku i był to najnowocześniejszy obiekt kolejowy w Polsce.

– Trzeba pamiętać o historii, ale tu kluczowe jest słowo BYŁ – mówi Bartłomiej Skrago rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie:

Stowarzyszenia wskazywały, że projekt i wykonanie Dworca było wyjątkowe w skali regionu i kraju. Musimy jednak poddać ocenie to, co się później z nim stało. Olsztyński Dworzec nie zasługuje na formalną ochronę poprzez wpis do rejestru zabytków.

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie trzy razy szczegółowo analizował czy modernistyczny budynek dworca kolejowo-autobusowego jest zabytkiem. Było to spowodowane odwołaniami stowarzyszeń, które po tym, jak PKP SA ujawniły plany związane z wyburzeniem dworca i zastąpieniem go znacznie mniejszą bryłą, zaczęły działać w obronie obiektu. W ostatnich dwóch latach było wiele prób porozumienia się i wspólnego działania przy tej inwestycji, niestety bez efektu.

Spotkania były emocjonalne, a postępowanie obarczone nerwowym klimatem

– dodaje Bartłomiej Skrago.

W sprawę ponad podziałami włączyli się miejscy radni, którzy apelowali do społeczników o zaprzestanie działań, podobne kroki podjęli też parlamentarzyści. Czy właśnie to pomogło? To pytanie nie musi mieć odpowiedzi, znacznie ważniejszy jest finał tej sprawy. Choć Bartłomiej Skrago mówi póki co nieoficjalnie: – Decyzja Ministra Kultury jest ostateczna.

Generalny Konserwator Zabytków orzekł, że cały zespół budynków posiada nikłe wartości historyczne, jako symbol rozwoju Olsztyna

– uzupełnia Marta Bartoszewicz, która decyzję Ministerstwa już ma.

Czy stowarzyszenia będą podejmowały jeszcze kroki w tej sprawie? Nasza reporterka chciała porozmawiać z Forum Rozwoju Olsztyna, ale usłyszała, że dopóki społecznicy nie zapoznają się z dokumentacją, komentarzy i opinii w tej sprawie nie będzie.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Chmielewska/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, Dworzec Główny, wojewodzki konserwator zabytków
Kolejne spory o dworzec główny w Olsztynie. Jedynie parlamentarzyści zgodnie mówią: nowy jest niezbędny

Lokalne stowarzyszenia ponownie odwołały się od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków, który uznał, że obiekt nie może być wpisany do rejestru zabytków. Sprawa, po raz kolejny, trafiła...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV