Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo rolnictwa przyspiesza walkę z ASF. Będzie obowiązkowa bioasekuracja

Foto: PAP/Michał Zieliński

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia, który wprowadza obowiązek dostosowania gospodarstw do przestrzegania zasad programu bioasekuracji w całym kraju. Warmia i Mazury to jeden z czterech regionów, w którym odnotowano przypadki  afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej i u dzików.

We wtorek odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej ds. afrykańskiego pomoru świń (ASF),w opinii ekspertów dotychczasowe działania podejmowane, by ograniczyć występowanie wirusa ASF w stadach świń, pokazały, że ścisłe przestrzeganie programu zasad bioasekuracji na terenach objętych ograniczeniami przynosi pożądane efekty.

Dlatego resort przygotował projekt rozporządzenia wprowadzającego obowiązek dostosowania gospodarstw do przestrzegania zasad programu bioasekuracji w całym kraju.

W tym tygodniu projekt zostanie przekazany do konsultacji społecznych. Jeżeli uzyska aprobatę, w marcu zostanie przeprowadzona kampania informacyjna w tej sprawie. Będzie też wdrożony ścisły monitoring, gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, prowadzony przez powiatowych lekarzy weterynarii.

Projekt przewiduje odpowiedni czas na przystosowanie ferm trzody chlewnej do spełnienia zasad bioasekuracji oraz pomoc dla tych gospodarstw, które albo zrezygnują z kontynuowania produkcji świń albo nie będą w stanie spełnić wymogów.

W zależności od decyzji Komisji Europejskiej pomoc ta będzie prowadzona bądź przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa bądź będzie udzielana w formie pomocy socjalnej – poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Dotychczas odnotowano 107 ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 1040 przypadków ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

 

Autorka: A. Wysoczańska (PAP)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w afrykański pomór świń, ASF
Na Warmii i Mazurach potwierdzono siedemnaście przypadków wirusa ASF u dzików

Martwe zwierzęta zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń znaleziono w powiatach: braniewskim, bartoszyckim oraz ełckim. Ostatnie zarażone zwierzęta znaleziono w okolicach miejscowości Jędrzejki oraz Pisanicy w gminie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV