Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo Sprawiedliwości podaje: ponad połowa osadzonych więźniów w Polsce pracuje

Fot. fotolia.pl

55% więźniów odsiadujących wyroki w Polsce pracuje. Tak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości. Rośnie też liczba umów z firmami, które zatrudniają skazanych odpłatnie. To efekty programu „Praca dla więźnia”, ale również problemów przedsiębiorców, którzy szukają pracowników niemal wszędzie.

W Polsce zatrudnienie znalazło około 36 tys. osadzonych. Pracują w więzieniach, ale także poza zakładami karnymi. – Praca to najlepsza z metod resocjalizacyjnych – powiedział Radiu Olsztyn gen. Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej.

Pamiętajmy o tym, że osadzeni kiedyś wyjdą. Muszą wyjść jako osoby lepsze, a co najmniej nie gorsze. Szacunek do pracy, możliwość pracy podnosi godność i wartość

– dodał gen. Kitliński.

Służba Więzienna przy tej okazji mówi także o tak zwanym wyniku ekonomicznym, bo  osadzony po wyjściu z więzienia ma pieniądze na nowy początek. To plusy, ale pojawiają się też problemy. W zeszłym roku w całym kraju ponad 200 osób nie wróciło po pracy do zakładu karnego we wskazanym czasie. Musieli zostać do niego doprowadzeni. – Nie ma się jednak czego obawiać. To starannie wyselekcjonowane osoby. Poza tym, zostały doprowadzone do więzienia i utraciły prawo do wyjścia do pracy na zewnątrz – podkreślał generał.

„Osoby starannie wyselekcjonowane”, czyli nie są to mordercy, gwałciciele, ani sprawcy innych najpoważniejszych przestępstw. – Dla takich osób przygotowujemy miejsca na terenie jednostek penitencjarnych.

Na Warmii i Mazurach pracuje równie duży odsetek więźniów. – Zdecydowanie nie odstajemy od całości kraju – powiedziała ppłk. Elżbieta Jankowska, dyrektor okręgowy służby więziennej w Olsztynie.

U nas również pracują i spełniają te kryteria 55%. Są nawet jednostki, które zatrudniają większą liczbę osadzonych. Tak jest m.in. w areszcie śledczym w Olsztynie

– mówiła ppłk. Jankowska.

Jakie prace wykonują więźniowie? Często sprzątają, dbają o zieleń, ale też są monterami lub budowlańcami. – Ja jestem ślusarzem i spawaczem – mówił  jeden z osadzonych w stolicy województwa. – Ja natomiast jestem bibliotekarzem – dodał drugi rozmówca naszego dziennikarza.

Jak się okazało w zakładzie karnym w Iławie więźniowie produkują nawet meble. – W maju otworzyliśmy halę produkcyjną o powierzchni 1250 metrów kwadratowych – mówił mjr Jarosław Stawski, dyrektor zakładu karnego w Iławie.

Mamy też halę magazynową. Obecnie zatrudniamy ponad 40 osadzonych. Jest to praca jednozmianowa, ale przygotowujemy się też do pracy na dwie zmiany

– zaznaczył mjr Stawski.

Dodajmy, że według wyliczeń Ministerstwa Sprawiedliwości utrzymanie więźnia kosztuje płaci 3150 złotych miesięcznie.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, areszt, więzienie, ministerstwo sprawiedliwości, Elżbieta Jankowska, gen. Jacek Kitliński
Ukrył amfetaminę w paczce chipsów. Mężczyźnie grozi do trzech lat więzienia

 Piska drogówka zatrzymała opla omegę. Auto prowadził 38-letni mężczyzna wiozący 9-letniego syna. Policjanci odkryli w portfelu kierowcy woreczek z amfetaminą. Jako że zatrzymanie miało miejsce w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV