Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerwo Finansów walczy z wyłudzeniami VAT-u

Krzysztof Kaszubski rozmawia z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Fot. Łukasz Sadlak

Ministerstwo Finansów walczy z karuzelą podatkową w branży elektronicznej.

Dwa miesiące temu wprowadziło tak zwany odwrócony VAT, który ma zapobiegać wyłudzaniu tego podatku. Dzięki temu nielegalny obrót wewnątrz Unii np. telefonów komórkowych spadł w lipcu o 75 procent, a w sierpniu już o prawie 90.

Mechanizm wyłudzania VAT-u polega na tym, że oszuści zakładają firmy słupy, które sprowadzają sprzęt elektroniczny zza granicy, przekazują go następnym firmom i znikają – nie płacąc należnego podatku. Ostatni w łańcuszku domaga się zwrotu podatku za towar, który nie został opodatkowany – wyjaśnia Czesław Kalinowski – dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Minister finansów Mateusz Szczurek odwiedził Urząd Kontroli Skarbowej w Olsztynie, gdzie mieści się ogólnokrajowe Centrum Kompetencji Branży Elektronicznej. Minister dobrze ocenił pracę urzędników.

00:00 / 00:00

Ocenia się, że tylko w branży elektronicznej w latach 2012-2015 przestępcy wyłudzili 4 miliardy złotych nienależnego zwrotu podatku VAT.

(kkasz/łw)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wyłudzenie, VAT, Ministerstwo Finansów, Mateusz Szczurek
Olsztyńska delegatura ABW prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzeń VAT

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła siatkę przestępczą wyłudzającą VAT w obrocie elektroniką wewnątrz Unii Europejskiej. Zatrzymane zostały trzy osoby. Śledztwo prowadzi olsztyńska delegatura ABW pod nadzorem Prokuratury...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV