Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mira Stankiewicz laureatką tegorocznej nagrody imienia Maryny Okęckiej-Bromkowej

Fot. Przemysław Getka

Nagrodę imienia Maryny Okęckiej-Bromkowej Rada Programowa Radia Olsztyn przyznała Mirze Stankiewicz, dziennikarce redakcji elbląskiej Radia Olsztyn. Do nagrody nominowany był także dziennikarz Radia Olsztyn Mirosław Sochacki za cykl audycji „Droga do Niepodległej”.

Mira Stankiewicz podkreślała, że jest to niezwykłe wyróżnienie jej codziennej pracy reportera:

00:00 / 00:00

Nagroda im. Maryny Okęckiej-Bromkowej została przyznana po raz szósty. O jej znaczeniu mówił Przewodniczący Rady Programowej Radia Olsztyn – Robert Szaj:

00:00 / 00:00

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w siedzibie Polskiego Radia Olsztyn.

Laureaci nagrody z lat poprzednich:
– w 2013 roku – Ewa Zdrojkowska – dziennikarka Radia Olsztyn i Włodzimierz Kowalewski – pisarz, współpracownik rozgłośni
– w 2014 roku – dziennikarz Radia Olsztyn Mariusz Borsiak
– w 2015 roku – dziennikarz Radia Olsztyn Mirosław Sochacki
– w 2016 roku – dziennikarka Radia Olsztyn Anna Minkiewicz-Zaremba
– w 2017 roku – dziennikarz Łukasz Staniszewski, reżyserzy Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz oraz realizator dźwięku Ryszard Szmit za słuchowisko Zachwyceni.

Maryna Okęcka – Bromkowa
była znakomitą dziennikarką radiową, pisarką, badaczką folkloru Warmii i Mazur. Urodziła się w 1922 w Uściługu na Wołyniu. W 1956 roku została dziennikarką w Polskim Radiu Olsztyn. Zgromadziła bogatą taśmotekę pieśni i gawęd, ratując je w ten sposób przed zapomnieniem. Ponad 200 nagranych przez nią taśm trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. Była autorką wielu programów radiowych, m.in. Tropami ludzi i pieśni. Za pracę w radiu przyznano jej Złoty Mikrofon. Z Radia Olsztyn odeszła na emeryturę w stanie wojennym, w 1982 roku. Zmarła w Olsztynie w 2003 roku.

Maryna Okęcka – Bromkowa była też pisarką. Wydała trzy tomy legend, gawęd i pieśni zebranych na Warmii i Mazurach, przy czym Śpiewa wiatr od jezior (1966) opatrzyła własnym wstępem, zawierającym zarys badań nad folklorem Warmii i Mazur. Z jej inicjatywy powstały Izby Regionalne i Leśne w Jaśkowie, Parlezie Wielkiej, Rucianem-Nidzie, Wrzesinie i Spychowie oraz Muzeum Regionalne w Sąpłatach koło Szczytna.

 

Autor: M. Szczygło
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mira Stankiewicz
Gustaw Marek Brzezin: lotnisko w Szymanach rozwinie gospodarkę i inwestycje na WiM

Budowa regionalnego portu lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach o przedsięwzięcie strategiczne dla województwa warmińsko-mazurskiego - uważa marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Kończy się budowa regionalnego portu lotniczego Olsztyn-Mazury w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV