Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mirosław Rogalski: wspomnienie wizyty św. Jana Pawła II w Olsztynie

fot. archiwum MR

Gościem jest Mirosław Rogalski, emerytowany dziennikarz Polskiego Radia Olsztyn. W rozmowie z Markiem Lewińskim wspomina IV pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Polski, w ramach której papież odwiedził Olsztyn.  Stolica Warmii i Mazur gościła Ojca Świętego 5 i 6 czerwca 1991 r.

(…) mam dług wdzięczności wobec tej ziemi, która tyle razy, przez tyle lat udzielała mi schronienia, odpoczynku, dawała mi możliwość nabrania sił wewnętrznych, uspokojenia. To jest wielkie dobrodziejstwo tej ziemi, tych lasów, tych jezior, z którego korzystałem i które na pewno do dzisiaj jeszcze mi pomaga. Więc w imieniu tego, co było, i tego, co jest, dziękuję Warmii za papieża. Kiedyś już w dziejach kapituła warmińska wybrała na biskupa we Fromborku Eneasza Piccolomini, który tego wyboru wprawdzie nie przyjął, ponieważ został wybrany papieżem jako Pius II. To jest wydarzenie z dalekiej przeszłości, które kiedyś przypominałem, nawiedzając Warmię jako biskup i kardynał z Krakowa. Tym razem natomiast stoi przed wami papież, który naprawdę bardzo wiele zawdzięcza tej Warmii, bardzo wiele zawdzięcza tej przyrodzie i bardzo wiele zawdzięcza ludziom tego kraju, bo przecież ludzie i przyroda idą razem.

Niech Bóg zachowa ten wielki skarbiec pięknej przyrody warmińskiej, pojezierza, lasów. Niech Bóg zachowa ten wielki skarbiec. Nie dajcie go nigdy w żaden sposób zniszczyć czy nawet uszkodzić, bo to jest wielkie dobrodziejstwo. I niech Bóg zachowa ludzi żyjących wśród tej przyrody. Niech zachowa ludzi, ich ciała i dusze, ich serca i sumienia, niech im pozwoli żyć w prawdzie, bo takie jest powołanie człowieka: żyć w prawdzie! Teraz, udzielając błogosławieństwa na zakończenie naszej eucharystycznej celebracji, pragnę tym błogosławieństwem również podziękować za wszystko dobro, którego od waszego kraju, od waszego Kościoła i od mieszkańców tej ziemi doznałem w ciągu wszystkich lat mojego życia.

– homilia  wygłoszona przez Jana Pawła II w czasie Mszy Św.,  Olsztyn, 6 czerwca 1991 r.

Mirosław Rogalski – czynny radiowiec,  absolwent Wydziału Technologii Mleczarskiej i Żywności Wyższej Szkoły Rolniczej. Członek Stowarzyszenia Absolwentów UWM, Klub Regionalny „Ziemia Warmińska”.  1 czerwca 1968 roku  rozpoczął pracę w Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie. Zaczynał jako stażysta, przeszedł szczeble młodszego i starszego redaktora, wreszcie został kierownikiem redakcji. Karierę etatową zakończył jako sekretarz programu w 2004 roku. Ale w Radiu Olsztyn pozostaje do dziś tworząc audycje religijne.

9 czerwca 1991 r. na antenie radiowej pojawiła się audycja „Droga”. Jej stałym fragmentem była również homilia metropolity warmińskiego arcybiskupa Edmunda Piszcza. „Droga” ukazuje się po dziś dzień. „Słowo” wygłasza w niej nadal arcybiskup senior. Audycja poświęcona jest Kościołowi na Warmii, życiu religijnemu, laikatowi. Od połowy lat dziewięćdziesiątych jej stałym elementem jest cykl Zenona Złakowskiego „Który Przychodzi”. Kolejnym uzupełnieniem „Drogi” jest program „Gloria FM” przygotowywany przez kleryków olsztyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum”. „Drogę” od początku przygotowuje i redaguje Mirosław Rogalski.

Pokolenie JP II, to cykl audycji o fenomenie pokolenia ukształtowanego przez św. Jana Pawła II.  Zaprasza Marek Lewiński.

Posłuchaj audycji Pokolenie JPII

Autor i redakcja: uwm.edu.p/ ro.com.pl/ GKasjaniuk

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
W Ełku powstaje 44. batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojskowa Komenda Uzupełnień prowadzi rekrutację do nowej jednostki. Do służby mogą zgłaszać się ochotnicy z trzech powiatów: ełckiego, oleckiego i piskiego. W Wojskach Obrony Terytorialnej przyjmą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV