Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
IMIENINY: Emila, Neleny, Romy
EUR: 4.2812 CHF: 3.6385
USD: 3.6252 GBP: 4.8814
Logowanie
 

Misjonarze ze zwiadu

Żołnierze z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim nieprzerwanie uczestniczą we wszystkich dotychczasowych zmianach kontyngentu PKW Irak i Afganistan.

Jak wygląda ich służba? Co robią w chwilach zwątpienia? Jakie rzeczy zabierają z sobą, aby przeżyć w każdych warunkach? Jak radzą sobie z rozłąką z rodziną i krajem?

O swoich niezwykłych przeżyciach, refleksjach i odczuciach opowiadają trzej doświadczeni żołnierze 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego – misjonarze ze zwiadu – st. chor. Grzegorz Chodkowski, st. chor. Wojciech Pergoł i st. chor. Adam Góral. Pozostawiają rodziny, plany i wyruszają by wypełnić swój żołnierski obowiązek…

Na niezwykły wywiad z misjonarzami-zwiadowcami zaprasza Mirosław Sochacki.

Misjonarze ze zwiadu – posłuchaj

Żołnierze 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Afganistanie

Dwa razy w roku na placu apelowym 9 pułku rozpoznawczego, odbywa się nie tylko pożegnanie, ale i powitanie żołnierzy kolejnej zmiany PKW Afganistan. W uroczystościach, oprócz żołnierzy, uczestniczą delegacje lidzbarskich samorządowców, przedstawiciele służb mundurowych oraz rodziny wyjeżdżających do Afganistanu zwiadowców.

Charakterystycznym i wspólnym elementem tych uroczystości jest ceremonia przekazania flag powiatu i miasta dla dowódcy kontyngentu wystawianego przez pułk. Większość wyjeżdżających żołnierzy to weterani misji. Dla niektórych z nich jest to już kolejny wyjazd poza granice kraju w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Dla zwiadowców Afganistan to specyficzny i odmienny kraj. Wyżyno-górzysta powierzchnia kraju, klimat podzwrotnikowy kontynentalny, suchy, z mroźnymi zimami i gorącymi latami, wielonarodowość i religia, której główne założenia to wiara w jedynego Boga Allaha, a największe przestępstwo to jej brak. Z tymi wszystkimi czynnikami przychodzi walczyć żołnierzom z lidzbarskiej formacji. No i oczywiście z tęsknotą za domem i rodziną..

9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy – zarys historyczny

Rodowód jednostki sięga lat sześćdziesiątych. Pułk został pierwotnie sformatowany w 1966 roku w Białej Podlaskiej. Po 10 latach służby formacja została przeniesiona do Skierniewic, a potem – po kolejnych 19 latach stacjonowania – do Lidzbarka Warmińskiego. W 1995 roku 9 pułk rozpoznania radiowego staje się pułkiem radioelektronicznym.

W związku z reorganizacją armii, 21 maja 2001 roku pułk zmienia strukturę i przeobraża się w jednostkę rozpoznawczą. Obecnie jest jednym z trzech pułków rozpoznawczych w Wojsku Polskim, podporządkowanym bezpośrednio Dowódcy Wojsk Lądowych. Jednostką – od 2010 roku – dowodzi płk Wiesław Marszałek. (msoch/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Slider, misjonarz, misja
Ludowa majówka

Pogoda dopisuje, majówka więc trwa. W wielu miastach odbywają się pikniki i festyny. Radio Olsztyn odwiedziło Skansen w Olsztynku, gdzie odbył się "Jarmark sztuki nie tylko...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV