Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młodzi lekarze wolą pracować za granicą

Czy w najbliższym czasie z Polski wyjedzie rekordowa liczba młodych lekarzy?

Naczelna Rada Lekarska alarmuje, że w najbliższym czasie z Polski może wyjechać rekordowa liczba lekarzy.

W ciągu ostatniej dekady za granicę wyjechało ponad 10 tysięcy lekarzy. Jak wyliczono, wykształcenie przyszłego medyka kosztuje podatników ponad 300 tysięcy złotych. Traci na tym budżet państwa, ale przede wszystkim pacjenci. Z kolei młodzi lekarze, nie widząc dla siebie perspektyw w Polsce, przeżywają poważne dylematy. Świeżo „upieczony” stażysta Dawid Sugier narzeka, że młodemu lekarzowi ciężko jest się dorobić, bo dosyć późno e kończą studia. Potem jest staż i rezydentura, co w sumie trwa około 14 lat.

– Po rezydenturze młody medyk musi sobie szukać pracy, a ta jest tylko na prowincji – przyznaje Marek Zabłocki, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Olsztynie. Dlatego wielu młodych medyków decyduje się na wyjazd za granicę, gdzie na jednym etacie zarobią 10 razy więcej, niż ich koledzy w Polsce.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

(dgrzy/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w medycyna, zdrowie, lekarz, praca
Lekarze z Olsztyna stworzyli urządzenie do pomiaru siły mięśni

Olsztyńscy neurolodzy stworzyli urządzenie, które mierzy siłę mięśni ręki u chorych na stwardnienie zanikowe boczne (SLA). Dzięki niemu lekarze mogą sprawdzać efektywność eksperymentalnych metod, którym poddawani...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV