Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młodzi szabliści rywalizowali w Pucharze Polski w Katowicach. „Mamy co świętować”

Trener Adam Sobczyk z zawodnikami UKS Hajduczek Olsztyn, finalistami Pucharu Polski juniorów młodszych. Fot. Fot. Fundacja Liderzy Sportu

W sobotę  w Katowicach odbył się Puchar Polski I juniorów młodszych w szabli. Jednocześnie młodzi zawodnicy rozpoczęli rywalizację o zdobycie kwalifikacji na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży 2019.

Pod kilkoma względami był to rekordowy Puchar Polski – wzięło w nim udział aż 155 zawodników z 20 klubów z Polski oraz dodatkowo zawodnicy z Czech i Austrii. UKS Hajduczek reprezentowali: Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik i Klaudia Malgrem oraz chłopcy – Szymon Błaszkiewicz-Kumar, Piotr Kozłowski, Filip Kusak, Oskar Kusak i Kacper Staniszewski.

Pierwszy turniej i pierwsze emocje. Po zgrupowaniach, które poprowadzili Robert Mrówczyński i Adam Sęczek, mamy pewne założenia, ale sam turniej je na pewno zweryfikuje, tym bardziej, że zmieniły się przepisy i przed fazą pucharową rozgrywana jest tylko jedna runda walk grupowych. Kto lepiej mentalnie wejdzie w rywalizację, ten ma większe szanse na dobry rezultat.

– mówił jeszcze przed turniejem trener UKS Hajduczek Adam Sobczyk.

Na planszach do rywalizacji przystąpiło 91 szablistów. Po walkach grupowych z dalszej rywalizacji odpadł Szymon Błaszkiewicz-Kumar. Swoje pierwsze walki pucharowe przegrali: Oskar Kusak, Piotr Kozłowski i Kacper Staniszewski.

Najlepiej z olsztyńskich szablistów wypadł Filip Kusak. Kolejno wychodził zwycięsko z pojedynków i awansował do grupy 8 finalistów turnieju. Tu w ćwierćfinale musiał uznać wyższość Sebastiana Glanca (KKSZ Konin) 8:15, zajmując ostatecznie 7. miejsce.

Jako drugie rywalizację rozpoczęły dziewczęta. Po fazie grupowej wszystkie awansowały do play-off. Nina Kondrusik wygrała pierwszą walkę z Sonią Kozanecką (Dragon Łódź) 15:13, przegrywając kolejną z Emilią Rowińską (AZS AWF Warszawa) 6:15. Dwie kolejne – Aniela Kozłowska i Klaudia Malgrem – dotarły do ćwierćfinałów.

Aniela Kozłowska w ćwierćfinale musiała uznać wyższość znacznie starszej zawodniczki Emilii Rowińskiej (AZS AWF Warszawa) 11:15. Aniela zakończyła rywalizację na 8. miejscu. W drodze do grupy finałowej Klaudia Malgrem pokonała dwie zawodniczki, jednak w ćwierćfinale przegrała z Darią Skonieczną (UKS Szabla Ząbki) 12:15, zajmując ostatecznie 7. miejsce.

Już tydzień temu cieszyliśmy się z sukcesów młodzików, kiedy na podium stanęła Aniela Kozłowska i Oskar Kusak. Ten turniej był równie udany, bo zakończył się wprowadzeniem trzech zawodników do grupy finałowej Pucharu Polski. Wprawdzie nasi zawodnicy ulegli w walkach o medale, ale są oni jeszcze młodzi. Klaudia i Filip są w środkowym roczniku juniora młodszego. Aniela to jeszcze młodzik. Mamy co świętować. Był to do tej pory najlepszy turniej w tej kategorii wiekowej w wykonaniu naszych szablistów

– nie ukrywa zadowolenia trener UKS Hajduczek Adam Sobczyk.

UKS Hajduczek wspierany jest przez Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie i Termy Warmińskie. Zawodnicy biorą udział w programie współfinansowanym przez urząd miasta w Olsztynie – „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.


Wyniki Pucharu Polski I juniorów młodszych w Katowicach

Dziewczęta (startowały 64 zawodniczki)
1. miejsce – Julia Cieślar – Zagłębiowski Klub Szermierczy
2. miejsce – Daria Skonieczna (UKS Szabla Ząbki)
3. miejsce – Zuzanna Lenkiewicz (TMS Sosnowiec)
3. miejsce – Emilia Rowińska (AZS AWF Warszawa)
…………………………………
7. miejsce – Klaudia Malgrem – UKS Hajduczek Olsztyn
8. miejsce – Aniela Kozłowska – UKS Hajduczek Olsztyn
24. miejsce – Nina Kondrusik – UKS Hajduczek Olsztyn

Chłopcy (startowało 91 zawodników)
1. miejsce – Szymon Hryciuk – Pałac Młodzieży Katowice
2. miejsce – Sebastian Glanc – (KKSZ Konin)
3. miejsce – Rafał Gałecki – (AZS AWF Warszawa)
3. miejsce – Olaf Stasiak – (KKSZ Konin)
…………………………………
7. miejsce – Filip Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
38. miejsce – Oskar Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
44. miejsce – Piotr Kozłowski – UKS Hajduczek Olsztyn
61. miejsce – Kacper Staniszewski – UKS Hajduczek Olsztyn
79. miejsce – Szymon Błaszkiewicz-Kumar – UKS Hajduczek Olsztyn

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UKS Hajduczek, szbliści, Adam Sobczyk
Młodzi szermierze u wojewody warmińsko-mazurskiego

Szermierze z klubu Hajduczek Olsztyn kończą sezon startów. Niedawno odnieśli sukcesy w Mistrzostwach Polski oraz w turnieju "Młodzi waleczni". W Koninie drużyna młodziczek zajęła 5. miejsce,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV