Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
IMIENINY: Bogusława, Liwiusza, Tekli
EUR: 4.2746 CHF: 3.6807
USD: 3.5651 GBP: 4.8369
Logowanie
 

Młodzież stworzyła komiks ostrzegający przed narkotykami i alkoholem


Kieszenie pełne czereśni – to tytuł komiksu stworzonego przez młodzież z Dobrego Miasta. Bezkompromisowe i mocne teksty mają przestrzegać przed skutkami używania narkotyków i alkoholu. Projekt docenił prezydent Bronisław Komorowski, a patronuje mu minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Oficjalna premiera komiksu 25 października.

Komiks opowiada sześć niezależnych od siebie historii ukazujących zagrożenia czyhające na młodych ludzi w codziennym życiu. Są to m.in. zgubne skutki picia alkoholu, czy zażywania narkotyków oraz stosowanie przemocy i uzależnienie od serwisów społecznościowych.

Dyrektor Zespołu Szkół w Dobrym Mieście podkreśla, że w komiksie nie ma wulgaryzmów, ale użyty w nim język jest bezkompromisowy, a taki na co dzień posługuje się młodzież. Andrzej Wonia jest przekonany, że

w dobie kultury obrazkowej komiks trafi do młodzieży, ostrzegając ich przed zagrożeniami(…)

Wiosną tego roku powstał zarys scenariusza. Uczniowie Zespołu Szkół w Dobrym Mieście pozowali do zdjęć, które zamieniono na komiksowe obrazki, a następnie sami opracowali teksty. Merytoryczną opiekę nad projektem sprawowała pedagog szkolna. Jak powiedziała Maria Pudłowska:

…to młodzież uświadamiała nas ludzi dorosłych, że niektóre teksty są zbyt agresywne, a w niektórych momentach należałoby je wzmocnić. Zwracali uwagę, że komiks będzie adresowany także do gimnazjalistów. Nie ma tam wulgaryzmów, ale język nie jest ugładzony.

Charakter opowiadań utrzymany jest w komiksowym stylu, a młodzi autorzy posługują się skrótem, przenośnią i przerysowaniem. Każda z historii stara się ukazać dwa rozwiązania problemu, o którym traktuje. Zakończenie negatywne jest zwykle szokujące i okrutne, ale ma zmusić czytelnika do zastanowienia się nad konsekwencjami. Finał pozytywny, na tle zagrożeń, jawi się jak prawdziwe szczęśliwe zakończenie. Komiks uzupełnia gra planszowa o podobnej tematyce.

Komiks został doceniony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kancelaria prezydenta przysłała list do twórców publikacji.

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z zainteresowaniem przyjęła informację o działalności wychowawczej prowadzonej w Zespole Szkół w Dobrym Mieście, jak również o pomyśle wydania komiksu oraz gry planszowej ukazujących zagrożenia, na które narażeni są współcześnie młodzi ludzie… Doceniamy wartości edukacyjne i wychowawcze tej inicjatywy oraz nowatorską ideę (…)

Oficjalna premiera komiksu odbędzie się 25 października. Wydrukowano 600 egzemplarzy, które zostaną rozesłane do szkół w Dobrym Mieście i okolicach. Opracowywanie komiksu trwało dwa miesiące a druk zakończył się w lipcu. (pap/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w komiks, młodzież, Dobre Miasto, narkotyki, alkohol
Targi pracy wyłącznie dla młodzieży

Edukacja, Praca, Rozwój – pod takim hasłem w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM w Olsztynie zorganizowano Targi Młodzieży. Skierowane były do uczniów, studentów, absolwentów, młodzieży bezrobotnej oraz młodych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV