Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mniej bólu i szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. Olsztyńscy lekarze uczą się nowej metody cesarskiego cięcia

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Do Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie przyjechali specjaliści z Francji, którzy prezentują metodę FAUCS, zwaną „porodem brzusznym”. To cięcie, które jest mniej inwazyjne od tradycyjnego cesarskiego cięcia.

W sobotę francuscy lekarze przeprowadzili w ten sposób pierwsze zabiegi, dziś mają przeprowadzić kolejne. Potem konieczne będą kolejne szkolenia, dzięki czemu nowa metoda będzie mogła zostać wprowadzona do praktyki w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie. Nowa metoda jest mniej inwazyjna.

Zachęciło nas podejście do pacjentki. Pacjentka będzie wolna od długiego leżenia, od stosowania cewników, od stosowania dużej ilości środków przeciwbólowych. Blizny, które pozostawiamy pacjentce, są mniejsze. Za nami pierwsze zabiegi. 3 – 4 godziny po pierwszym cięciu nasze pacjentki już były w stanie wstać z łóżka i pospacerować

– mówi dr n. med. Janina Lipińska, zastępca ordynatora oddziału ginekologii i położnictwa Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Nowa metoda cesarskiego cięcia nie będzie jednak mogła być stosowana w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia dziecka.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, szpital wojewódzki, poród, zabieg
PZU uruchamia specjalną infolinię w związku z koronawirusem. „Wspólnie zaopiekujemy się zdrowiem Polaków”

PZU uruchamia pomoc dla Polaków w związku z zagrożeniem koronawirusem. Każdy, nie tylko klient  ubezpieczyciela, może bezpłatnie skonsultować się z lekarzem PZU Zdrowie, a także uzyskać...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV