Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mniejsze zainteresowanie zbiorami winniczków. Powodem pogoda i konkurent

Fot. K. Mikunda

Na Warmii i Mazurach trwa zbiór ślimaków winniczków. Jednak zainteresowanie zbieraczy jest mniejsze, niż w latach poprzednich.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie ustaliła dopuszczalny limit zbiorów ślimaka do celów spożywczych na ten rok na 400 ton. Ma to utrzymać odpowiedni stan populacji winniczków w województwie. W tym roku chłodne dni i susza spowodowały, że zainteresowanie zwykle popularnymi zbiorami jest niskie.

Jak podkreślają fachowcy, winniczek doczekał się także konkurenta w postaci ślimaka afrykańskiego, który coraz częściej gości na europejskich stołach. Z terenów pozyskiwania ślimaków w Polsce wyłączone są parki narodowe i rezerwaty przyrody.

Osoby, które zbierają ślimaki muszą przejść odpowiednie przeszkolenie. Winniczki to największe lądowe ślimaki występujące w Polsce. Jako gotowy produkt spożywczy są eksportowane głównie do Francji, Austrii i Włoch Legalne pozyskiwanie winniczków do celów przetwórstwa spożywczego będzie możliwe do 31 maja.

Posłuchaj relacji Beaty Gajlewskiej

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zbiory, winniczek, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ślimaki
Ultranowoczesny skaner w Bibliotece Elbląskiej. Placówka stawia na cyfryzację zabytkowych zbiorów

Biblioteka Elbląska realizuje kolejne etapy cyfryzacji zabytkowych zbiorów, odzyskanych 20 lat temu z tzw. depozytu toruńskiego. Pomoże w tym nowy skaner, na który pieniądze przekazał minister...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV