Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Monika Falej: Chciałabym, żeby Senat nie był kolejną maszynką, która przyklepuje to, co władza wymyśli

– Myślę, że przywrócimy normalność – tak o powrocie lewicy do Sejmu mówiła w Porannych pytaniach Radia Olsztyn posłanka-elekt Monika Falej z Wiosny Roberta Biedronia.

Przypomnijmy, Monika Falej kandydowała z pierwszego miejsca elbląskiej listy SLD. Do Sejmu dostała się z wynikiem ponad 11 tysięcy głosów.

Posłanka-elekt przekonuje, że izba niższa polskiego parlamentu – z lewicą w swoich ławach – może pracować lepiej.

Na pewno chciałabym uniknąć głosowań po nocy. Czy ktoś z Państwa pracuje po nocy? Oczywiście to są służby, które powinny i są do tego powołane. Rozumiem, ale jaka jest kultura pracy? Jaka była? Mam nadzieję, że akurat swoją postawą będziemy starali się to zmienić.

Marek Lewiński dopytywał swojego gościa, jaki wpływ na organizację Sejmu może mieć opozycja.

Może jasno mówić – rozłóżmy pracę tak, żeby to była zrobione naprawdę rzetelnie i bez błędów. Teraz znakomita większość ustaw jest po prostu bublami.

– Chciałabym, żeby Senat nie był kolejną maszynką do głosowania – mówiła posłanka-elekt z Wiosny Roberta Biedronia. W jej ocenie zmiana układu sił w Senacie, w którym większość mandatów straciło Prawo i Sprawiedliwość, będzie miała pozytywny wpływ na jakość pracy polskiego parlamentu.

Tak jak Senat był swojego czasu powołany z taką myślą, że to będzie rada mędrców, osób bardziej doświadczonych, mających ogląd sytuacji z troszeczkę innej perspektywy. Chciałabym, żeby Senat właśnie w ten sposób pracował, żeby to nie była kolejna maszynka, kolejny organ, który przyklepuje to co władza wymyśli. Tak troszeczkę to wyglądało. (…) A teraz będzie chwila refleksji nad tym co posłowie, posłanki wypracują. Tak żeby móc to rzeczywiście wypracować.

Monika Falej aktualnie jest dyrektorem Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Z wykształcenia jest prawnikiem.

Pierwsze posiedzenie Sejmu zaplanowano na 12 listopada. Wcześniej nowi posłowie przejdą specjalne szkolenia dotyczące sposobu głosowania, procesu legislacyjnego oraz m.in. poruszania się do budynku.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Moniką Falej

00:00 / 00:00

Fot. Agnieszka Chmielewska

Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ustawa, sejm, senat, wiosna, Monika Falej, aborcja, video, poseł elekt
Będzie najmłodszym posłem nadchodzącej kadencji. Robert Gontarz: Wniosę do Sejmu coś nowego, przyda się powiew świeżości

W polskim Sejmie przyda się młodość - mówił w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Robert Gontarz - najmłodszy z posłów 9. kadencji. Przypomnijmy, Robert Gontarz zdobył mandat...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV