Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

MOPR wprowadza własne umundurowanie

Uchwałę o wprowadzeniu własnego wzoru galowego umundurowania i dystynkcji podjął pod koniec zeszłego roku zarząd Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na razie kupiono służbowe mundury dla ponad 30 z 271 ratowników dbających o bezpieczeństwo wodniaków, którzy pływają szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Dotychczas mazurskich ratowników obowiązywały jedynie stroje robocze, zbliżone wyglądem do tych, jakie noszą ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w całej Polsce: czerwone spodnie, podkoszulki, polary lub kurtki z napisem i emblematami służby ratowniczej.

Galowe mundury, które wprowadzono przed tegorocznym sezonem, przypominają umundurowanie marynarzy żeglugi. Na białej czapce oficerskiej umieszczono kotwicę admiralicji z krzyżem maltańskim i złotą liną w kształcie litery S, oznaczającą śródlądzie. Mundur jest granatowy, obowiązują spodnie z czerwonymi lampasami i dwurzędowa marynarka. Uzupełnia je biała koszula z haftowanym napisem MOPR na kołnierzyku. Srebrne dystynkcje wyhaftowane w dolnej części rękawów marynarki są zgodne z pełnioną funkcją – od młodszego ratownika po prezesa. Na lewej piersi przewidziano miejsce na medale, ordery, odznaki państwowe i resortowe. Na lewym ramieniu znalazło się logo MOPR, na prawym sponsorów i partnerów organizacji.

mundur galowy ratownika MOPR

mundur galowy ratownika MOPR

 

Zdaniem prezesa Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Zbigniewa Kurowickiego, takie mundury będą noszone głównie przy oficjalnych okazjach, różnego rodzaju uroczystościach i spotkaniach. Jak podkreślił, ratownicy wodni byli dotąd jedyną organizacją ratowniczą, którą wyróżniały robocze stroje. Trudno, żeby na państwowej uroczystości występować w koszulce i trampkach. Przecież nawet ochotnicze straże pożarne mają mundury – argumentuje Kurowicki.

MOPR istnieje od 1999 roku. Przez cały rok ratownicy odpowiadają za bezpieczeństwo wodniaków i turystów na liczącym 150 kilometrów Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, od Węgorzewa po Pisz. Jest największą służbą ratownictwa wodnego w tym regionie i pierwszą wyposażoną w mundury. Roczny budżet MOPR wynosi około miliona 900 tysięcy złotych. Prawie połowa tej kwoty pochodzi z dotacji wojewody na pensje zawodowych ratowników oraz samorządów, m.in. inwestycje i remonty sprzętu oraz paliwo. Resztę ratownicy pozyskują od sponsorów. Zarabiają też na tzw. akcjach technicznych np. wyciąganiu jachtów, które utknęły na mieliźnie czy zabezpieczaniu regat. (pap/karp/bsc)

stopnie ratowników MOPR

 

 

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV