Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Moskwa odsłoni popiersie Czerniachowskiego

W 67. rocznicę agresji ZSRR na Polskę władze Pieniężna zdjęły popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Fot. A. Socha

W Moskwie zostanie odsłonięte popiersie generała Iwana Czerniachowskiego – czerwonoarmisty, którego pomnik kilka miesięcy temu zdemontowano w Polsce.

Generał Iwan Czerniachowski jest uważany w Rosji za jednego z najmłodszych i najzdolniejszych dowódców II wojny światowej. W Polsce natomiast jest znany z przeprowadzenia operacji wymierzonej w żołnierzy Armii Krajowej, walczących na Wileńszczyźnie.

Zginął 18 lutego 1945 roku w okolicach Pieniężna. Jego prochy pochowano w Wilnie, a po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, przeniesiono je do Moskwy. W okresie PRL, ówczesne władze postawiły w miejscu śmierci Czerniachowskiego pomnik z jego wizerunkiem. W ubiegłym roku samorządowcy z Pieniężna postanowili monument zdemontować.

Rosyjskie MSZ wystosowało w tej sprawie protest twierdząc, że Polska nie szanuje historii i toczy wojnę z pomnikami. Kilka dni temu w Pieniężnie pojawiła się delegacja rosyjskich dyplomatów, którzy złożyli kwiaty obok zdemontowanego pomnika, domagając się jego odbudowy. Dziś w Moskwie na ulicy noszącej imię Iwana Czerniachowskiego, zostanie odsłonięte popiersie generała. W uroczystości wezmą udział jego krewni oraz minister kultury i mer rosyjskiej stolicy.

00:00 / 00:00

(iar/kk/os)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Uczcili 160 rocznicę urodzin księdza Walentego Barczewskiego

Władze samorządowe, naukowcy, duchowieństwo, mieszkańcy gminy Dywity i rodzina uczciły 160 rocznicę urodzin księdza Walentego Barczewskiego, niezwykłego proboszcza z Brąswałdu. Przy okazji Jacek Szydło, wójt Gminy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV