Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mroczne kino

Kadr z filmu „Twarz”

Co nowego w audycji „Do Zobaczenia”?

W tym tygodniu Monika Szczygło i Łukasz Adamski omawiają świetny film „Paterno” z HBO z kolejną wspaniałą telewizyjną rolą Ala Pacino. Lustrują kontrowersyjną „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, wchodzą też do mrocznego świata Lynne Ramsey i Joaquina Phoenixa w „Nigdzie Cię tu nie było”. Za to na DVD i Blu-ray jest już genialna, kręcona m.in. w Olsztynie „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego, zaś na YouTube najlepszy polski stand-upper Abelard Giza opowiada o życiu komika.

„Twarz” byłby filmem wybitnym, gdyby opowiadał uniwersalną historię wyobcowania. Szumowska pyta przecież na ile twarz definiuje człowieka. Jak bardzo zewnętrzny wygląd determinuje naszą egzystencję? Na ile romantyczne hasła z romansideł o istocie wewnętrznego piękna wytrzymują zderzenie z rzeczywistością? Gdy reżyserka zadaje te pytania, jej film nabiera właściwej temperatury. Dogłębnie porusza. Jest doskonale zazębiony ze świetnymi zdjęciami Michała Englerta i Jacka Drosio. W tym momentach rozumiem decyzję o przyznaniu filmowi Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. Jednak Szumowska ma w sobie dwie osobowości, albo może lepiej w tym wypadku napisać, że ma dwie twarze. Jedna to twarz subtelnego filmowca z „Body/Ciało”. Druga ma wyraz infantylnego i pełnego fochów gniewnego dzieciaka z „W imię…”. Niestety w „Twarzy” górę bierze to drugie oblicze.

O „Twarzy” pisał na wpolityce.pl Łukasz Adamski.

Posłuchaj audycji Do zobaczenia

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, Twarz
Z okazji Dnia Radia każdy mógł zwiedzić naszą rozgłośnię i poznać kulisy pracy dziennikarskiej. FILM i ZDJĘCIA

Warsztaty dziennikarskie i zwiedzanie jednego z największych archiwów w Polsce - to tylko niektóre z atrakcji, które czekały dziś na naszych gości. Słuchaczy oprowadzali dziennikarze znani...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV