Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Msza za ojczyznę i defilada. Olsztyn świętował 99. rocznicę odzyskania wolności

W Olsztynie obchodzono 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Fot. A.Podbielska

Wojewódzkie obchody 99. rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości zorganizowano w stolicy Warmii i Mazur.

– Ojczyzna jest wspólnotą etyczną – mówił w kazaniu arcybiskup senior Edmund Piszcz. Homilię wygłosił podczas uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny, którą odprawiono w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej. – Ojczyzna etyczna, to taka, która jest budowana na wartościach – dodał arcybiskup Edmund Piszcz.

00:00 / 00:00

Arcybiskup senior podkreślał, że najważniejszymi wartościami budującymi wspólnotę są prawda i wolność. We mszy świętej w olsztyńskiej bazylice uczestniczyły setki wiernych, wśród nich przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, żołnierze i przedstawiciele innych służb mundurowych. Mszy przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Po mszy świętej uroczystości przeniosły się na Plac Solidarności. Służby mundurowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz państwowych, parlamentarnych i samorządowych oraz mieszkańcy Olsztyna przemaszerowali tam w asyście pocztów sztandarowych i wojskowej orkiestry. Przeglądu pododdziałów dokonał gen. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Jako pierwszy na Placu Solidarności głos zabrał wojewoda Artur Chojecki.

Pamięć i tożsamość to jedna spójna całość. Każda rocznica odzyskania niepodległości stanowi tło dla rodzących się nowych wyzwań na miarę tej odpowiedzialności, do jakiej zdolni byli nasi przodkowie sprzed blisko stu lat

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podkreślał natomiast, że pamięć o wszystkich ofiarach walki jest naszym obowiązkiem. – To zadanie, które po wsze czasy będzie naszą powinnością – dodał marszałek Brzezin.

Natomiast prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zaznaczał, że każdy naród pragnie niepodległości. – Tylko ona pozwala na wolność i niezależność. A bez niepodległego narodu nie będzie niepodległego państwa – mówił.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Na Placu Solidarności można było również oglądać sprzęt wojskowy, policyjny i strażacki. Tradycyjnie nie zabrakło też wojskowej grochówki. Uroczystość na Placu Solidarności zakończyła się odczytaniem Apelu Pamięci i salwą honorową.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M.Lewiński
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Obywatel G.C, Eldo i Marek Grechuta na czele listy przebojów Patriotycznej 20.

Utwór "Nie pytaj o Polskę" Obywatela G.C. znalazł się na pierwszym miejscu wyjątkowej, patriotycznej listy przebojów  Radia Olsztyn. Przez kilka dni zachęcaliśmy słuchaczy do głosowania na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV