Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Multimedia pomogą leczyć chorych na gruźlicę

Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie

Nowoczesny system audiowizualny, nagłośnienie, system tłumaczeń językowych i sprzęt multimedialny. Wszystko to znalazło się w Multimedialnym Centrum Konferencyjnym przy Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie.

Obiekt powstał dzięki dofinansowaniu z unijnego projektu Zdrowe Płuca dla Wszystkich. Z olsztyńską placówką współpracuje także Szpital Miejski nr 3 z Kaliningradu.

Zachorowalność jest w całej Rosyjskiej Federacji oraz w Polsce, ale liczba chorych na gruźlicę stale spada. Wcześniej była to choroba społeczna, bo chorowali na nią ludzie z określonych warstw społecznych. Teraz na gruźlicę może zachorować każdy – podkreślał Sergiej Kulikov, były dyrektor rosyjskiego szpitala:

00:00 / 00:00

Nowa sala multimedialna jest wielofunkcyjna. Jest ona przygotowana do prowadzenia wideo-konferencji tu na miejscu oraz w innych miastach w Polsce czy na świecie poprzez łącza internetowe. Dzięki temu będzie można uczestniczyć w badaniach na żywo – mówił Krzysztof Aramowicz, zastępca dyrektora ds technicznych olsztyńskiego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc.

00:00 / 00:00

Projekt Zdrowe Płuca dla Wszystkichtrwał prawie 2 lata. Polscy i rosyjscy lekarze wymieniali się wiedzą i doświadczeniami w diagnozowaniu i leczeniu gruźlicy. Całkowity koszt Multimedialnego Centrum Konferencyjnego to 800 tysięcy złotych. W 90 procentach inwestycję sfinansowała Unia Europejska. (pswin/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, gruźlica
NFZ musi oddać szpitalowi w Elblągu 4,5 miliona złotych

4 i pół miliona złotych musi zapłacić warmińsko-mazurski oddział NFZ szpitalowi wojewódzkiemu w Elblągu za świadczenia medyczne wykonane, a nieuwzględnione w kontrakcie za 2012 rok. Taki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV