Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muszą wydać lotnisko w Szymanach

Sąd Apelacyjny w Białymstoku podtrzymał w piątek wyrok olsztyńskiego sądu okręgowego o tym, iż spółka z o.o. Port Lotniczy Mazury ma wydać lotnisko regionalne w Szymanach k. Szczytna samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego.

Wyrok jest prawomocny. Białostocki sąd oddalił tym samym apelację spółki, która zaskarżyła wyrok olsztyńskiego sądu, korzystny dla samorządu warmińsko-mazurskiego. Spółka chciała uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Olsztynie, ewentualnie zmiany wyroku i oddalenia powództwa.

Proces był efektem sporu między samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a spółką, która od 2008 r. zarządzała regionalnym lotniskiem w Szymanach. Zarząd województwa w 2011 roku wypowiedział jej umowę dzierżawy i do zarządzania lotniskiem powołał samorządową spółkę „Warmia i Mazury”.

Sąd w Olsztynie, wydając w październiku 2012 roku wyrok dotyczący wydania lotniska uznał jednocześnie, że decyzja samorządu o wypowiedzeniu spółce PL Mazury umowy dzierżawy na lotnisko jest zasadna. „Sądowi niekoniecznie zależy na lotnisku w Szymanach czy Białymstoku, ale zależy na tym, że jak coś się obiecuje, jak coś się zawiera, to trzeba to realizować. Pacta sunt servanda (umów należy dotrzymywać)” – mówił, uzasadniając wyrok sądu odwoławczego, przewodniczący składu orzekającego Janusz Leszek Dubij. Odniósł się w ten sposób do mowy końcowej pełnomocnika pozwanej spółki, który mówił, by sąd oceniał dowody w tej sprawie i zawartą między stronami umowę, bez kontekstu konieczności budowy lotniska.

Sędzia Dubij mówił, że umowa została zawarta 1 listopada 2006 roku, do 31 października 2011 roku. Powiedział, że była to umowa na czas określony. „W tym czasie na pozwanej spółce ciążyły pewne obowiązki. Da się wyinterpretować czas, w którym należało zagospodarować dzierżawioną nieruchomość” – powiedział sędzia.

Sąd przyznał, że pewne działania były podejmowane, np. tworzona była dokumentacja lotniska. „Spółka coś robiła, ale nie na tyle by uznać, iż umowa dzierżawy była realizowana” – powiedział sędzia Dubij.

Wypowiadając umowę dzierżawy spółce Port Lotniczy Mazury samorząd podał, że zarządza ona lotniskiem nieefektywnie i nie gwarantuje uruchomienia działalności lotniskowej w Szymanach. Z taką decyzją nie zgodzili się przedstawiciele spółki Port Lotniczy Mazury, którzy nie chcieli opuścić lotniska, twierdząc, że rozwiązanie umowy jest nieskuteczne. Dlatego samorząd złożył pozew do sądu o wydanie nieruchomości.

Prezes samorządowej spółki Warmia i Mazury Leszek Krawczyk powiedział w piątek, że po takiej decyzji białostockiego sądu, spółka może już właściwie bez przeszkód formalnych „wejść na lotnisko”. Władze regionu nie rezygnują z uruchomienia portu lotniczego w Szymanach; ma to kosztować 200 mln zł. Unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013 ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja unijna nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku. (PAP/as)

Więcej w lotnisko
Wybrano projekt terminala

Terminal na lotnisku w Szymanach powstanie, najprawdopodobniej, według koncepcji Studia Form Architektonicznych Pantel Arch z Olsztyna. Firma ta wygrała konkurs na, ogłoszony przez Spółkę Warmia i...

Zamknij
RadioOlsztynTV