Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzea na Warmii i Mazurach znów otwarte dla zwiedzających

Fot. Muzeum Budownictwa Ludowego / Facebook

Na początku tygodnia ponownie otwarte zostały dla zwiedzających kolejne instytucje kultury na Warmii i Mazurach; muzea w Elblągu, Działdowie i Piszu oraz park etnograficzny w Olsztynku. Nadal obowiązują jednak rygory sanitarne związane z epidemią koronawirusa.

Pierwsze muzea w regionie już w ubiegłym tygodniu wznowiły działalność po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej koronawirusem. Teraz takie decyzje podjęły kolejne placówki. Wszystkie one wprowadziły nowe zasady zwiedzania i specjalne rygory sanitarne, m.in. udostępniono jedynie wybrane wnętrza ekspozycyjne i ograniczono liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać w obiektach. Nadal zawieszone są wykłady, warsztaty i zajęcia edukacyjne.

Od wtorku otwarte – w ograniczonym zakresie – jest Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, które czynne będzie codziennie od godziny 9 do 17. Zwiedzającym udostępniono wyłącznie teren parkowy. Możliwe jest zwiedzanie wystaw plenerowych oraz zabytkowych budynków z zewnątrz, bez wchodzenia do wnętrz. Salon wystawowy oraz Dom Mrongowiusza ze względu na interaktywny charakter wystaw pozostają zamknięte.

Ponownie otwarto też Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Elblągu. Czas zwiedzania został skrócony do 6 godzin – od 12 do 18. Ze względu na konieczność przeprowadzania dezynfekcji przewidziano półgodzinną przerwę, która będzie wyznaczana na bieżąco, zależnie od frekwencji. Do odwołania niedostępne są atrakcje multimedialne: „Historia tu i teraz”, „Przeszłość tuż za rogiem”, „Hologram” i „Escape room”.

Również od wtorku czynne jest Muzeum Pogranicza w Działdowie, gdzie można zwiedzać interaktywną wystawę państwa Zakonu Krzyżackiego przy pl. Mickiewicza i stałą wystawę „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza” przy ul. Zamkowej. Wyłączone ze zwiedzania zostają dwie sale: kaplica i refektarz zamkowy.

Przyjmowanie gości wznowiło w tym dniu także Muzeum Ziemi Piskiej. Ekspozycję można oglądać od wtorku do piątku w godzinach 9-11 i 13-15. W obiekcie jednocześnie może przebywać pięcioro zwiedzających.

Z kolei od 15 maja będzie dostępne dla zwiedzających Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Placówka ma być otwarta w godzinach 10-18, a wewnątrz obiektu będzie mogło przebywać jednocześnie do 34 osób. Również od 15 maja planowane jest otwarcie Muzeum W Ostródzie.

Najprawdopodobniej od 19 maja zostanie udostępnione do zwiedzania Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz jego oddziały w Lidzbarku Warmińskim i Morągu. Początkowo miało nastąpić to o tydzień wcześniej, ale termin opóźnił się z „przyczyn proceduralnych”.

Otwarcie kolejnych naszych oddziałów w Mrągowie i Szczytnie planujemy na 9 czerwca. Mamy nadzieję, że jeszcze przed latem udostępnimy także: Dom Gazety Olsztyńskiej, Muzeum Przyrody w Olsztynie i Galerię Zamek w Reszlu

– zapowiedziała dyrekcja muzeum.

Zgodnie z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego niektóre instytucje kultury, w tym muzea, galerie sztuki czy biblioteki mogły wznowić działalność już od 4 maja. Decyzję o ponownym otwarciu dla zwiedzających podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. Muzeum we Fromborku wznowiło działalność jako jedno z pierwszych w regionie.

Jak wynika z zaleceń MKiDN, muzea i galerie sztuki powinny na pierwszym etapie otwierania m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, otwarcie
Muzeum we Fromborku ponownie otworzyło swoje podwoje

Zamknięte czasowo z powodu epidemii koronawirusa Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku od soboty zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. W związku ze znoszeniem ograniczeń dotyczących COVID-19 fromborskie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV