Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzea odkryły swoje tajemnice

Noc Muzeów, fot. Mira Stankiewicz

Na Warmii i Mazurach, podobnie jak w całej Polsce, odbyła się Noc Muzeów.

Olsztyn
W Olsztynie do północy, za darmo, można było zwiedzać zgromadzone tam wystawy. Z kolei w zamku można było wybujać historyczne monety, walczyć w turnieju łuczniczym czy posłuchać koncertu zespołu Shannon.

W tym samym czasie w kamienicy MOK wystawione zostały prace Agaty Tobolewskiej.

Noc w Kościele Ewangelicko Augburskim uświetniła wystawa Hieronima Skurpskiego oraz fotografie mazurskich krajobrazów wykonanych przez Henryka Gramsa.

W Muzeum Przyrody w Olsztynie odbyły się zajęcia warsztatowe dla dzieci i dorosłych.

Za to w Kaminnicy Artystycznej TA3 przy ul. Tarczyńskiej można było zobaczyć Wystawę Erotyczną na którą mogą przyjść tylko osoby pełnoletnie.

Elbląg
Noc Muzeów odbyła się w Galerii El i Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Muzealnicy jak zawsze przygotowali coś dla najmłodszych i dla starszych, którzy interesują się przeszłością. Za darmo można było zwiedzić wszystkie wystawy, które przeszły zmianę aranżacji, były także warsztaty dla dzieci. Odbyły się m.in. koncert młodych muzyków z elbląskiej szkoły muzycznej, opowieści muzealne i pokaz dwóch filmów, także autorstwa Tomasza Glinieckiego o Elblągu z przełomu końca wojny i pokoju.

Zupełnie inną ofertę miało Centrum Sztuki Galeria El. Tam można było liczyć na dobrą sztukę nowoczesną i multimedia. W tym roku w Galerii EL zagościło video, fotografie i dźwięk w wykonaniu Agnieszki Prusak, Łukasza Niewiadomskiego, kolektywu Strange Lóóp i rodzimego SoundLabu. Do północy można było też podziwiać panoramę starówka z najstarszego w mieście zabytku czyli Bramy Targowej. Na gości czekał tam przewodnik, który opowiadał o historii obiektu i o legendzie z nim związanej.

Frombork
We Fromborku w Pałacu Biskupim wykład o Copernicanach w zbiorach Archiwum Archidiecezji Warmińskiej wygłosił profesor Andrzeja Kopiczki. W Szpitalu św. Ducha odbyła się projekcja filmu Tajemnica grobu Kopernika. Potem odbył się uroczysty przemarsz do grobu Kopernika i złożenie kwiatów.

Z racji obchodów Roku Mikołaja Kopernika, także w niedzielę, w poniedziałek i we wtorek, wstęp na sale ekspozycyjne muzeum we Fromborku będzie bezpłatny.

Grunwald
Premiera Panichidy – czyli nabożeństwa za poległych rycerzy, było główną atrakcją Nocy Muzeów na Grunwaldzkich Polach. Widowisko opracowano na podstawie staropolskiej mowy i prawosławnego nabożeństwa.

Po zapadnięciu zmierzchu, w ruinach pobitewnej kaplicy, Chór Męski OKTOICH przy Cerkwi Prawosławnej Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu oraz Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, odśpiewał grunwaldzkie pieśni. Zabrzmiały m.in. „Bogurodzica”, „Rota” i „Na grunwaldzkiem polu”.

Występ chóru nie był jedyną atrakcją przygotowana przez muzeum w Stębarku. Były wykłady, filmy 3D, średniowieczne konkursy i walki rycerskie, a na koniec ze Wzgórza Pomnikowego, poleciały lampiony, by uczcić poległych rycerzy w Bitwie pod Grunwaldem.

Lidzbark Warmiński
Międzynarodowa Noc Muzeów odbyła się w Muzeum Zamkowym. Można było między innymi obejrzeć projekcję filmu „Kopernik na Warmii» i wykład „Mikołaj Kopernik na zamku lidzbarskim”. Były też pokazy walk szablą polską, warsztaty haftu warmińskiego i obserwacje nieba z astronomem Jackiem Drążkowskim, a biwak pod zamkiem rozbił Wileński Pułk Muszkieterów.

Nidzica
W sali rycerskiej zamku krzyżackiego można było zobaczyć film na temat tej wyjątkowej budowli. Dodatkowo odbyła się prezentacja multimedialna, prelekcja „Krzyżacy w Nidzicy” profesora Jana Gancewskiego, a imprezę zakończyło ognisko w okolicach zamku. (dmach/łw)

Noc Muzeów w Grunwaldzie – plakat

Więcej w historia, Slider
Wspomnienie wielkiego astronoma

Mszą świętą Kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim zainaugurowano lidzbarskie obchody Roku Mikołaja Kopernika. Nabożeństwo celebrowane przez Arcybiskupa Wojciecha Ziembę miało niecodzienną oprawę....

Zamknij
RadioOlsztynTV