Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Skansen w Olsztynku będą mogli zwiedzać niewidomi

Skansen w Olsztynku – pokój w wiejskiej chacie. Fot. Łukasz Węglewski

Skansen otrzymał dotację z ministerstwa kultury na przygotowanie stałej wystawy dla osób niewidomym i słabowidzących.

Będą mogli za pomocą dotyku poznawać meble i sprzęty używane we wsiach byłych Prus Wschodnich. Przygotowywany jest także przewodnik dźwiękowy i katalog w alfabecie Braille’a.

W olsztyneckim muzeum zostanie odtworzone wnętrze warmińskiej chaty z XIX i początku XX wieku. Będą tam repliki ludowych mebli, sprzętów gospodarstwa domowego i przedmiotów codziennego użytku, w których „ważny jest detal”, np. bogato rzeźbione skrzynie posagowe.

Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku Ewa Wrochna zapowiada, że pełne wyposażenie izby gościnnej, kuchni, komory, bawialni dla dzieci i innych pomieszczeń ma być gotowe do połowy grudnia.

Projekt „Dotknij kultury ludowej” realizowany jest w Olsztynku dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę dofinansował też Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski.

 

 

(kan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, skansen
Archeolodzy pracują w Olsztynku

Trwają prace archeologiczne niedaleko dworca autobusowego przy ulicy Jagiełły i ulicy Grunwaldzkiej w Olsztynku. Podczas przebudowy sieci kanalizacyjnej znaleziono kilka starych monet, fragmenty ceramiki i fundamenty...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV