Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Skansen w Olsztynku będą mogli zwiedzać niewidomi

Muzeum etnograficzne w Olsztynku otrzymało dotację z ministerstwa kultury na przygotowanie stałej wystawy dla osób niewidomym i słabowidzących.

Skansen w Olsztynku – pasieka. Fot. Łukasz Węglewski

Niewidomi będą mogli za pomocą dotyku poznawać meble i sprzęty używane we wsiach byłych Prus Wschodnich. Przygotowywany jest także przewodnik dźwiękowy i katalog w alfabecie Braille’a.

Skansen w Olsztynku – pokój dziecięcy. Fot. Łukasz Węglewski

W olsztyneckim muzeum zostanie odtworzone wnętrze warmińskiej chaty z XIX i początku XX wieku. Będą tam repliki ludowych mebli, sprzętów gospodarstwa domowego i przedmiotów codziennego użytku, w których „ważny jest detal”, np. bogato rzeźbione skrzynie posagowe.

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Ewa Wrochna zapowiada, że pełne wyposażenie izby gościnnej, kuchni, komory, bawialni dla dzieci i innych pomieszczeń ma być gotowe do połowy grudnia.

Fot. Łukasz Węglewski

W kościele w skansenie w Olsztynku. Fot. Łukasz Węglewski

Projekt Dotknij kultury ludowej realizowany jest w Olsztynku dzięki dotacji ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Wystawę dofinansował też warmińsko-mazurski urząd marszałkowski.

Fot. Łukasz Węglewski

(pap/kan/bsc)

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, skansen
Skansen w Olsztynku będą mogli zwiedzać niewidomi

Skansen otrzymał dotację z ministerstwa kultury na przygotowanie stałej wystawy dla osób niewidomym i słabowidzących. Będą mogli za pomocą dotyku poznawać meble i sprzęty używane we...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV