Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzeum Warmii i Mazur zaprezentuje 800 nowych eksponatów

Fot. D. Wojciechowski

Ponad 800 obiektów, wśród nich obrazy, naczynia, biżuteria, przedmioty codziennego użytku, fotografie i dokumenty. Muzeum Warmii i Mazur pokazuje, o co wzbogaciły się jego zbiory.

Część eksponatów została zakupiona, większość jednak pochodzi od darczyńców. Wybrane obiekty można od niedzieli (12 stycznia) oglądać w Sali Kromera olsztyńskiego muzeum.

Posłuchaj relacji Roberta Lesińskiego

Przewodnikiem Alicji Kulik po wystawie jest dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Elżbieta Jelińska. Muzeum wzbogaciło się o obrazy przekazane w ubiegłym roku przez Muzeum Narodowe w Warszawie. – Płótna po 1945 roku, kiedy była fala przekazów z dawnych Ziem Odzyskanych, były przekazywane do zbiorów Muzeum Narodowego na wyposażenie Ministerstwa Kultury. Kilka obrazów w tych transportach wyjechało, przeleżało 70 lat w magazynie i w ubiegłym roku 4 obrazy z powrotem powróciły.

00:00 / 00:00

Jeden z tych obrazów autorstwa Gustawa Greffa przedstawia słynną mowę generała Yorka podczas kampanii napoleońskiej i można go oglądać już od niedzieli. Drugi obraz również „Mowa generała Yorka” Otto Brausewettera o wymiarach 6 na 4 metry zostanie pokazany w innym czasie. Są jeszcze dwa XIX-wieczne portrety nieznanego mężczyzny i kobiety namalowane przez wspomnianego Gustawa Greffa i popiersie. Jest to prawdopodobnie XIX-wieczna kopia jakiejś antycznej rzeźby. – Pokazujemy także dwie ikony, które w ubiegłym roku zostały nam przekazane przez Urząd celny w Olsztynie – dodała Elżbieta Jelińska.

00:00 / 00:00

Dział archeologii muzeum wzbogacił się również o kilka cennych obiektów. Są to depozyty Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Najważniejszym obiektem jest lunula, czyli złoty wisior z przełomu II i III wieku. Innymi cennymi obiektami są m.in. żelazne kajdany pochodzące ze schyłku średniowiecza i gliniane naczynie znalezione w ubiegłym roku podczas eksploracji kurhanu w Bukwałdzie i pochodzące z wczesnej epoki żelaza.

00:00 / 00:00

Do działu sztuki współczesnej trafiły dwa obrazy: portret Haliny Kurowskiej postaci znanej z życia kulturalnego w Olsztynie. Autorem obrazu jest Jan Ilkiewicz. Drugim nabytkiem jest obraz Anny Drońskiej.

00:00 / 00:00

Również bi-blioteka Muzeum Warmii i Mazur została hojnie obdarowana w ubiegłym roku przez rodzinę Marii Zientary- Malewskiej.W 2016 roku kolejny dar przekazała bratanica pisarki Anna Surynowicz, która dba o to, aby ta spuścizna trafiała do muzeum. W posiadaniu Muzeum Warmii i Mazur są już książki, rękopisy i maszynopisy prac pisarki.

00:00 / 00:00

Na ubiegłoroczne nabytki składają się również cenne dokumenty, fotografie, rękopisy. Trafią one do działu historii etnografii i do domu Gazety Olsztyńskiej. Natomiast zbiory etnograficzne wzbogacą się o piękną donicę na kwiaty z przełomu XVII i XVIII wieku. Ta pamiątka rodzinna z dawnych kresów zdobiła pałac Tyszkiewiczów w miejscowości Podbrzezie na Litwie, a w 20. roku XX wieku została przez rodzinę przewieziona do do Olsztyna, a teraz trafiła do Muzeum Warmii i Mazur. Jest to piękny eksponat, wysokiej klasy artystycznej.

00:00 / 00:00

Dzięki dofinansowaniu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz samorządu województwa Muzeum Warmii i Mazur zakupiło od prywatnego kolekcjonera instrumenty astronomiczne i zegary. Eksponaty trafiły na wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi i można je oglądać już od kilku miesięcy. Był to największy i najdroższy zakup instytucji. W ubiegłym roku Muzeum na zakup nowych obiektów wydało ponad 130 tysięcy złotych, z czego ponad 90 tysięcy kosztował zespół drewnianych instrumentów astronomicznych.

00:00 / 00:00

Wybrane eksponaty, zarówno te zakupione jak i otrzymane można oglądać w Muzeum Warmii i Mazur już od niedzieli 12 lutego.

Do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie trafiło ponad 800 nowych eksponatów. Fot. D. Wojciechowski

(akup/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, zbiory, Muzeum Warmii i Mazur, eksponaty, dokumenty
Archeolodzy zdradzają blaski i cienie średniowiecza

W Elblągu trwają spotkania z archeologami, którzy badali najciekawsze na Warmii i Mazurach miejsca związane ze średniowieczem. Chodzi o osadę Truso i Pola Grunwaldu. Spotkania pod...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV