Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Eustachego, Mariki, Mirelli
EUR: 4.3076 CHF: 3.6816
USD: 3.6828 GBP: 4.8811
Logowanie
 

Muzyka jazzowa zabrzmi w centrum Szczytna

Przez pierwsze 10 lat od 1999 na jarmarki do Szczytna przyjeżdżali twórcy ludowi, rzemieślnicy, wystawcy, zespoły muzyczne – wszyscy, którzy kultywują tradycje dawnego mazurskiego rzemiosła i sztuki ludowej. Po 10 latach, czyli od 2009 roku, dołączyli do nich jazzmani z programem muzyki ludowej w aranżacji jazzowej. Od tej pory impreza nosi nazwę Mazurski Jazz-Jarmark.

Właśnie rozpoczyna się jej 9. edycja. Jak narodził się pomysł tej imprezy? O tym Klaudiusz Woźniak – dyrektor Muzeum Mazurskiego w Szczytnie – organizator jarmarku.

Stało się to przez pewien przypadek, kiedy podczas Jarmarku Mazurskiego odtwarzano muzykę mechaniczną. Była to muzyka ludowa. Po pewnym czasie zaproponowano, żeby odtwarzać jazz tradycyjny. Zostało to dosyć miło przyjęte przez organizatorów i uczestników jarmarku. Postanowiono ubogacić te wydarzenie o koncert jazzowy. Tak to się stało. Muzycy pozytywnie wypowiadali się na ich temat, dlatego zaczęli chętnie przyjeżdżać.  Wzbogacali Mazurski Jarmark o muzykę jazzową obok folkloru, muzyki ludowej.

Wieczorem na scenie na dziedzińcu zamkowym przy szczycieńskim Ratuszu wystąpią:

Dixie Warsaw Jazzmen Zygmunt K. Jagodziński – banjo, Stefan Woźniakowski – trąbka, Janusz Kwiecień – klarnet, Włodzimierz Halik – saksofon basowy
oraz Irena & Trio, czyli Irena Gałązka – wokal, Jerzy Stelmaszczuk – bas, Marek Stach – perkusja, Fryderyk Bagiński – piano. Początek koncertu o godzinie 19.00.

Autor: A.Kulik
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Warmińskie legendy i rock opera, czyli spektakl w plenerze

Wczoraj (9 sierpnia) na dziedzińcu olsztyńskiego zamku widzowie mogli obejrzeć „Niedzielniki” w reżyserii Macieja Mydlaka. Przedstawienie zostało oparte na warmińskich legendach i zwyczajach zebranych przez etnografa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV