Wydarzenia pod patronatem Radia Olsztyn

<< Lista wydarzeń
43 Rotor Rajd
13-06-2019 godz. 05:00 do 16-06-2019 godz. 05:00
Olsztyn i województwo warmińsko-mazurskie
Patronat Radia Olsztyn
./upload_f/patronaty/8bb86d9b.jpg

Klub Miłośników Weteranów Rotor serdecznie zaprasza na 43 Rotor Rajd, czyli turystyczny rajd motocyklami zabytkowymi po Warmii i Mazurach.
Uczestnikami rundy są kierowcy i piloci motocykli z napędem mechanicznym, o wysokim stopniu oryginalności, wyprodukowanych do 31.12.1988 r., zachowanych i utrzymanych w warunkach historycznie.

Rotor Rajd to impreza rangi krajowej zaliczana do eliminacji Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych Polskiego Związku Motorowego. To najstarsza i największa tego typu motocyklowa impreza w kraju. Rokrocznie gromadzi ona około dwustu pojazdów zabytkowych z całej Polski. Rajd prowadzi przez najciekawsze zakątki naszego regionu, a w celu jeszcze bliższego poznania historii tych ziem zawodnicy mają do wykonania specjalne zadania lub muszą wykazać się wiedzą na temat znanych ludzi lub wydarzeń związanych z miejscami przez które wiedzie trasa rajdu.

W piątek trasa rajdu będzie przebiegała przez malownicze zakątki okolic Grunwaldu, Góry Dylewskiej, Lubawy, Iławy i Olsztynka oraz wśród wielu pięknych jezior. Uczestnicy rajdu będą zatrzymywać się na punktach kontrolnych i wykonywać konkurencje sprawnościowe i rozwiązywać testy z historii i wiedzy o regionie Warmii i Mazur.

W sobotę uczestnicy zawitają na olsztyńskie lotnisko w Dajtkach, gdzie odbędzie się pokaz jazdy sprawnościowej motocyklami zabytkowymi w strojach z epoki. Organizatorzy przewidują udział około 200 maszyn i około 300 uczestników (kierowcy, piloci, i osoby towarzyszące). Jest to jedyna w Polsce okazja, aby obejrzeć jednocześnie tak dużą liczbę motocykli zabytkowych wraz z kierowcami i pasażerami ubranymi w stroje zgodne z latami produkcji danego pojazdu.

Kolejnym wyjątkowym wydarzeniem tego dnia będzie wyścig motocykli zabytkowych który odbędzie się po pokazie na tymże lotnisku. Impreza ta wpisała się już na stałe do harmonogramu Rotor Rajdu i jest jedyną tego typu atrakcją w Eliminacjach Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Zawodnicy będą walczyć o miejsca na podium w swojej klasie zależnie od rocznika i pojemności motocykla.

Wyścigi odbędą się w 7 kategoriach:
Kategoria A – motocykle wyprodukowane do 1945 r. o pojemności silnika do 350 cm3
Kategoria B - motocykle wyprodukowane do 1945 r. o pojemności silnika powyżej 350 cm3
Kategoria C – motocykle wyprodukowane od 1946 do 1970 o pojemności silnika do 350 cm3
Kategoria D – motocykle wyprodukowane od 1946 do 1970 o pojemności silnika powyżej 350 cm3
Kategoria E – motocykle wyprodukowane od 1971 do 1988 o pojemności silnika do 350 cm3
Kategoria F - motocykle wyprodukowane od 1971 do 1988 o pojemności silnika powyżej 350 cm3


Na koniec dnia wszyscy uczestnicy rajdu spotykają się w bazie w Ośrodku Waszeta . Tam wręczone zostaną puchary Eliminacji Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych i ogłoszeni zwycięzcy 43 Rotor Rajdu.