Wydarzenia pod patronatem Radia Olsztyn

<< Lista wydarzeń
I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka
10-10-2019 godz. 05:00 do 11-10-2019 godz. 05:00
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, ul. Parkowa 1
Patronat Radia Olsztyn
./upload_f/patronaty/350821fe.jpg

 

Zespół „Mazowsze” otwiera nowy rozdział w swojej historii! Jesienią 2019 roku odbędzie się pierwsza edycja Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Konkurs będzie wyjątkowy, albowiem przedmiotem rywalizacji będą piosenki z repertuaru Zespołu „Mazowsze”. Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z utworami, które są dobrze znane wszystkim Polakom, z przebojami takimi jak „Dwa serduszka", „Cyt, cyt", „Furman", „Kukułeczka", „Ej, przeleciał ptaszek" i zaproponować ich własną interpretację.

Konkurs im. Stanisława Jopka to wydarzenie o wyjątkowym charakterze z jeszcze jednego powodu. Zgodnie z zamysłem organizatorów ma być on hołdem złożonym wielkiemu soliście Zespołu, który wraz z Zespołem „Mazowsze” zwiedził cały świat, wszędzie gorąco oklaskiwany. Zapraszając wszystkie utalentowane wokalnie osoby z całej Polski do udziału w rywalizacji konkursowej „Mazowsze” realizuje jednocześnie misję wspierania młodych artystów w ich edukacji muzycznej, pomaga młodym ludziom w wyborze ścieżki kariery i za pośrednictwem konkursu pragnie zainteresować najmłodsze pokolenie utworami sięgającymi do bogactwa polskiej muzyki ludowej.

Kim był Stanisław Jopek? Genialny solista „Mazowsza” urodził się w 1935 roku we Lwowie. Inteligentny, o zawadiackim spojrzeniu, budzący powszechną sympatię, obdarzony charyzmą sceniczną i żywym temperamentem, słynął przede wszystkim z wyjątkowego głosu – tenoru o barytonowym zabarwieniu. Jopek zachwycał nie tylko kunsztem wykonawczym, ale i osobowością. Jego popisowy numer to „Furman”.

Stanisław Jopek rozpoczynał karierę w zespole Pieśni i Tańca „Skolimów”, ale długo nie zagrzał tam miejsca. Zauroczona jego talentem do Zespołu „Mazowsze" zaprosiła go Mira Zimińska-Sygietyńska. Z początku młody wokalista nie był przekonany do folkloru. Wolał muzykę poważną. Ale sile perswazji pani Miry Zimińskiej nie sposób się było oprzeć. I tak  Jopek znalazł się w końcu w „Mazowszu”, choć zawsze szczerze mówił o swoich początkowych wahaniach. – Decyzja przyszła po piosence (była to chyba melodia „Cyt, cyt”), śpiewanej przez chór „Mazowsza” na próbie – opowiadał w jednym z wywiadów. – Mój zachwyt wzbudziło nie tylko brzmienie, ale i wyrazistość każdego słowa. Pomyślałem, że tak nie zaśpiewa żaden chór operowy – mówił.

Harmonogram Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka przewiduje dwa etapy. Przesłuchania pierwszej części konkursu zostaną przeprowadzone w szesnastu ośrodkach wojewódzkich, w tym także w Olsztynie. Na zmagania drugiego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do siedziby „Mazowsza” w Karolinie pod Warszawą. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 7 października 2019 r. Uczestnicy będą rywalizować w czterech kategoriach wiekowych: 9-14, 15-19, 20-25 oraz 26+ lat. 

Zmagania konkursowe startują we wrześniu 2019 roku. Laureatów poznamy 26 października 2019 podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w siedzibie Zespołu „Mazowsze" w Karolinie. Być może narodzi się wówczas nowa gwiazda na miarę Stanisława Jopka?

Organizatorem I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka jest Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, instytucja kultury o wieloletniej historii, przybliżająca szerokiemu gronu odbiorców polską muzykę tradycyjną w wersji stylizowanej. „Mazowsze” prowadzi także działalność na rzecz upowszechniania muzyki poważnej, wydając płyty i organizując koncerty z klasycznym repertuarem. Edukuje, w atrakcyjnej formie przekazując wiedzę o polskiej tradycji i historii, kształtuje i umacnia poczucie tożsamości narodowej Polaków. Jest organizatorem licznych wydarzeń muzyczno-tanecznych oraz teatralnych. I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka został sfinansowany z środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Podobnie, jak wszystkie działania Zespołu, również i Konkurs Jopka odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

więcej informacji pod adresem: https://www.mazowsze.waw.pl/pl/konkurs-wokalny-im-stan/o-konkursie