Wydarzenia pod patronatem Radia Olsztyn

<< Lista wydarzeń
Projekt "Razem 2020"
21-04-2020 godz. 05:00 do 31-01-2021 godz. 05:00
Polska, województwo warmińsko-mazurskie
Patronat Radia Olsztyn
./upload_f/patronaty/6edb83b5.jpg

 

Pandemia koronawirusa COVID-19 w jednej chwili zmieniła życie kilku miliardów ludzi. Świecące pustkami ulice światowych metropolii, zamknięte szkoły, biura i kawiarnie, niebotycznie długie kolejki przed sklepami – to nowa rzeczywistość, do której trzeba się przystosować. Fotograf Mika Pietrus, pod skrzydłami Stowarzyszenia Scena Babel stworzyli unikalny projekt „Razem 2020” i wezwali fotografów do dokumentowania obecnych przemian. Uczestnikiem może być każdy, zarówno amator, jak i profesjonalista.

 Na przestrzeni lat, fotografowie dokumentowali otoczenie, tworząc nie tylko pamiątkę, ale i obraz przeszłości. W obecnej sytuacji na świecie ich rola jest nie mniej ważna –  powstające zdjęcia będą nie tylko świadectwem aktualnie rozgrywających się wydarzeń, ale też ważną lekcją dla przyszłych pokoleń.

 – Skutki epidemii Koronawirusa COVID-19 dotykają wiele grup społecznych. Każdy próbuje znaleźć sobie nowe miejsce – mówi Marta Andrzejczyk, olsztyńska pieśniarka, aktorka, prezeska Stowarzyszenia Scena Babel. – Nasze stowarzyszenie działa w obszarze szeroko pojętej kultury i sztuki, stąd skupiliśmy się, w tym trudnym czasie, przede wszystkim  na artystach i animatorach społeczno-kulturalnych. Otwieramy się na przygotowanie i realizację koncertów on-line, pomagamy aktorom w wystawianiu sztuk przez internet. Zauważyliśmy ogromną potrzebę dokumentacji i archiwizacji obecnej sytuacji. Mogą to robić zarówno profesjonalni fotografowie, którzy nagle zostali bez pracy, ale także każdy z nas. Dla siebie, dla swoich dzieci i wnuków – dodaje Andrzejczyk.

 Ślad dla przyszłych pokoleń – wyjątkowa inicjatywa „Razem 2020”

 Ogromna potrzeba dokumentacji obecnej sytuacji stała się impulsem dla powstania projektu „Razem 2020”, którego autorami są Stowarzyszenie Scena Babel oraz fotograf, Mika Pietrus. Wezwali fotografów – tych profesjonalnych, ale i każdego, kto lubi robić zdjęcia –  do dokumentowania otaczającej rzeczywistości.

 – Każdy z nas jest świadkiem w swoim małym świecie. Przebywamy w domach, jeździmy do pracy, chodzimy do sklepu. To miejsca, które możemy pokazywać. Tysiące obiektywów pokazujące setki miejsc, ludzi, emocji, które finalnie dadzą obraz rzeczywistości, której przyszło nam doświadczyć. I o dziwo! Ta rzeczywistość nie musi być przytłaczająca, nie raz pojawiają się w niej zabawne elementy. – wyjaśnia Mika Pietrus.

 Skąd pomysł na nazwę „Razem 2020”? Inicjatywa stanowi oddolny projekt, w którym każdy może mieć swój udział. Organizatorzy podejmują wszystkie decyzje kolegialnie, pytając jednocześnie o zdanie społeczności budowanej wokół projektu. Odpowiadamy także na rodzącą się potrzebę integracji i bycia razem, nie tylko w małych komórkach rodzinnych, ale w dużym systemie społecznym.

 Konkurs, w którym nie chodzi o nagrody

 Zbieranie fotografii do projektu będzie przypominało swego rodzaju konkurs. Ze wszystkich nadesłanych zdjęć, jury „Razem 2020” wybierze 200 najlepszych prac. Organizatorom udało się zaprosić do współpracy fantastycznych fotografów i artystów takich jak Mariola Balińska, Rafał Ganowski, Tomasz Markowski, Mirek Mróz, Agnieszka Pałuk, John Paul Pietrus, Mika Pietrus oraz dr Max Skorwider.

 – Skład jury stanowi grupa wybitnych fotografów, ale i ludzi sztuki. Praca z nimi to dla mnie wielkie wyróżnienie, ale i gwarancja jakości wyboru prac – mówi Magdalena Szurek, przewodnicząca Jury.

 To jeden z niewielu konkursów, w którym nie ma i nie będzie nagród. Organizatorzy pilnują tego założenia – sfera materialna nie może być motywatorem dla uczestników. Wspomniane 200 zdjęć zostanie wydrukowane w okolicznościowym albumie, a zyski z jego sprzedaży Stowarzyszenie Scena Babel przeznaczy na wsparcie artystów. Album „Razem 2020” stanie się unikalną pozycją w domowej biblioteczce – opowieścią o świecie i wydarzeniach, których doświadczamy sami, o naszych bliskich, o sąsiadach, o ulicach, po których chodzimy. Najlepsze 20 zdjęć będzie można obejrzeć w co najmniej kilku miastach podczas cyklu wystaw planowanych na koniec 2020 i początek roku 2021.

 

Twórcy projektu „Razem 2020” przypominają uczestnikom o konieczności przestrzegania zasad obowiązujących w Polsce.

 – Pamiętajmy, że nie jest to czas na bieganie z aparatem po ulicach miast, musimy dostosować się do zasad. Bądźmy odpowiedzialni i rozsądni. Róbmy zdjęcia tam gdzie jesteśmy, niejako przy okazji załatwiania najpotrzebniejszych spraw. W ten sposób pokażemy życie od środka – podkreśla Andrzejczyk.

 

Aby wziąć udział w projekcie „Razem 2020” wystarczy wysłać własne fotografie przez formularz dostępny na stronie www.razem2020.pl.