Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Myślimy nie tylko o tych, co odeszli, ale także o nas samych”. Tłumy odwiedzają olsztyńskie cmentarze

Cmentarz przy ul. Poprzecznej w Olsztynie. Fot. P. Getka

Mieszkańcy Olsztyna tłumnie odwiedzająmiejskie nekropolie. To czas zadumy, refleksji i pamięci o tych, którzy odeszli. W dniu Wszystkich Świętych stawiamy znicze i kwiaty na grobach naszych bliskich zmarłych.

Mieszkańcy Olsztyna nie zapomnieli też o bohaterach, których pomniki znajdują się na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej. Miejsca poświęcone ofiarom Zbrodni Katyńskiej czy żołnierzom Armii Krajowej udekorowane zostały setkami zniczy – mówił Maciej Prażmo, prezes Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie.

Na cmentarzu odbyła się kwesta na rzecz kombatantów Armii Krajowej.

Odwiedzając groby bliskich i stawiając na nich znicze czy kwiaty wiele osób coraz częściej kieruje się umiarem. To nie tylko ze względu na estetykę, ale i ekologię – przyznają mieszkańcy Olsztyna.

Niektóre cmentarze, w tym olsztyńskie, postawiły w tym roku regały na znicze z odzysku. Rocznie z olsztyńskich cmentarzy wywożonych jest około 1600 ton odpadów, z czego prawie połowa po 1 listopada.

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył go na 1 listopada papież Grzegorz IV – w 837 roku. Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby niewierzące, będący wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w groby, cmentarze, Wszystkich Świętych
„Uroczystość Wszystkich Świętych to czas radości”. Jakie tradycje związane są z tym świętem?

- Uroczystość Wszystkich Świętych jest dla nas wszystkich szczególnym dniem, ponieważ przypomina nam o naszym powszechnym powołaniu do świętości, które jest na mocy chrztu świętego –...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV