Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na 50 skrzyżowaniach w Olsztynie znikną bezkolizyjne strzałki do skrętu w lewo. Pierwsze zmiany w sobotę

W wakacje z niektórych olsztyńskich skrzyżowań znikną bezkolizyjne lewoskręty, będą też dodatkowe skręty w prawo.

Zmienia się system sygnalizacji świetlnych na trzynastu olsztyńskich skrzyżowaniach. Znikną bezkolizyjne strzałki do skrętu w lewo.

Na pierwszy ogień idą skrzyżowania Leonharda — Pana Tadeusza i Leonharda — Kołobrzeska. Bezkolizyjne lewoskręty znikną z nich  w sobotę i niedzielę.

To oznacza, że kierowcy, chcąc skręcić w lewo, będą musieli ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka, a także pieszym i rowerzystom na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych na drogach poprzecznych. Zmiany potrwają do połowy sierpnia. Będą wprowadzane w weekendy.

To ma usprawnić ruch w mieście, ale czy będzie bezpiecznie?

– O wszystkim pomyśleliśmy. Zmiany wprowadzimy latem, kiedy ruch z mieście jest mniejszy. Kierowcy w Olsztynie już spotkali się z takim rozwiązaniem np. na skrzyżowaniu ulicy Żołnierskiej z Augustowską – wyjaśnia Sławomir Kałwianiec z Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– Nie nazwałbym tego rewolucyjnymi zmianami, wracamy do wcześniejszych rozwiązań – dodaje młodszy aspirant Marcin Staśkiewicz z wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie. Jak mówi, wystarczy stosować się do podstawowych zasad, m.in. dojeżdżając do skrzyżowania trzeba zachować szczególną ostrożność. Należy też ustąpić pojazdom jadącym z przeciwległego kierunku, bądź też skręcającym w prawo. Pierwszeństwo będą mieli również piesi, którzy w tym samym czasie mogą mieć zielone światło i rowerzyści na wyznaczonych trasach.

Kolizyjne staną się m.in. skrzyżowania Piłsudskiego z Kościuszki. Ruch zostanie tam wstrzymany, kiedy nadjedzie tramwaj. Kolizyjny będzie również wlot ulicy 1 Maja prosto i w prawo oraz ulica Pieniężnego w lewo. Te same zmiany na skrzyżowaniu Pieniężnego z 11 Listopada, 1 Maja i Piłsudskiego, na przecięciu Wojska Polskiego z Jagiellońską, Leonharda z Pana Tadeusza, Kościuszki z Mickiewicza, Artyleryjskiej z Bohaterów Monte Cassino i Limanowskiego z Jagiellońską i Sybiraków.

Drogowcy zapowiadają też inne korekty, np. z Sikorskiego w Synów Pułku będzie można skręcić z dwóch pasów ruchu. Jeszcze w tym miesiącu ruszy kampania informacyjna o zmianach na ulicach Olsztyna.

(KPiasecka//BSChromy/MBorsiak/ASocha)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, ulica, skrzyżowanie
Wyjazd z Olsztyna wciąż z problemami. Utrudnienia na ul. Lubelskiej potrwają kilka miesięcy

  Ten tydzień wystawił nerwy kierowców w Olsztynie na próbę. W związku z budową obwodnicy we wtorek została zamknięta w Olsztynie niewielka ulica Budowlana, a to...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV