Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na bezsenność cierpią nawet pięcioletnie dzieci. Wszystko z powodu elektroniki

Fot. PAP

Brytyjska lekarka odkryła, że nawet dzieci w wieku poniżej pięciu lat cierpią na zaburzeniu snu, a przyczyną tego stanu rzeczy jest nadmierna ilość czasu spędzana przed ekranami urządzeń mobilnych. Dlatego wystosowała specjalny apel do rodziców.

Dr Catherine Hill ze szpitala dziecięcego w Southampton zaapelowała do rodziców o to, by ograniczyli ilość czasu, jaki dzieci spędzają przed ekranami tabletów, smartfonów czy telewizorów. Poprosiła też, by w tym celu częściej przebywali ze swoimi pociechami na świeżym powietrzu i więcej się z nimi bawili. Ten apel nie jest przypadkowy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Hill, opublikowanych na łamach „Sleep Medicine Reviews”, z powodu nadmiernego używania urządzeń elektronicznych nawet małe dzieci mają problemy ze snem.

Dr Hill i jej współpracownicy z University of Strathclyde stwierdzili, że to właśnie spędzanie czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych jest bezpośrednią przyczyną pogorszenia jakości snu u dzieci. Z kolei zabawa na świeżym powietrzu przyczyniała się do poprawy jakości snu.

„Chociaż dobrze wiadomo, że zmniejszona aktywność fizyczna i wydłużony czas spędzany przed ekranem smartfonów negatywnie wpływają na sen starszych dzieci, niewiele wiadomo, czy te czynniki wpływają tak samo na młodsze dzieci” – wyjaśnia na łamach „Daily Mail” dr Hill.

Przeprowadzone przez jej zespół badania wskazują jednoznacznie, że zarówno w przypadku starszych dzieci, jak i tych młodszych negatywne skutki są takie same. Pediatra wskazuje, że antidotum jest proste – mniej czasu z komórką czy tabletem w dłoni, więcej czasu na aktywność fizyczną i zabawę.

„Zdrowy sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci i profilaktyce zdrowia, a jego niewystarczająca ilość i zła jakość we wczesnych latach związana jest m.in. z otyłością w późniejszym życiu. Odkrycia te powinny zachęcić rodziców i lekarzy do podjęcia działań zachęcających do profilaktyki snu” – wskazuje.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Epidemia koronawirusa, kampania prezydencka i sprzedaż Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego. Oglądaj audycję My, Wy, Oni

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli: Andrzej Wyrębek - Konfederacja Bartosz Grucela - Lewica Jarosław Słoma - Platforma Obywatelska Dariusz Rudnik - Prawo i Sprawiedliwość Epidemia koronawirusa Poziom...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV