Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na jeziorach objętych strefą ciszy brakuje znaków informacyjnych

Jezioro Dobskie. Fot. A. Kulik

Jak alarmują słuchacze, na mazurskich jeziorach takich jak Kaczerajno, Nidzkim czy Dobskim, w strefie ciszy w każdym sezonie pływają motorówki z narciarzami.

Takie sytuacje nie są odosobnione, a motorowodniacy najczęściej zasłaniają się niewiedzą. I trudno się z tym nie zgodzić, bo znaków jest niewiele. Jak twierdzi Sławomir Gicewicz z WOPR, powinny być na każdej drodze prowadzącej do objętego zakazem  akwenu. Powinny być też umieszczone na wodzie.

Znaków brakuje, bo starostwa powiatowe, które ustalają strefy objęte zakazem pływania motorówkami, nie mają obowiązku umieszczania takich znaków. Zdaniem urzędników – wystarczająca jest informacja zamieszczona w BIPie.

Policjanci interweniują, gdy na akwen objęty strefą wpływają spalinowe motorówki – zapewnia sierżant sztabowy Izabela Kołpakowska z olsztyńskiej policji:

Bardzo często sternicy tłumacza się, że nie wiedzieli o takim zakazie. Natomiast zdają sobie sprawę, że tego typu informacja jest rozpowszechniona. Jeżeli ktoś przyjeżdża na dane jezioro, to często jest świadomy, że istnieje tam zakaz poruszania się jednostkami z silnikiem spalinowym.

Za pływanie motorówką tam, gdzie jest to zakazane grozi 500 złotych mandatu.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jezioro, motorówki, wopr, Sławomir Gicewicz, Izabela Kołpakowska, Kaczerajno, Nidzickie
Pieniądze z czarteru domu pływającego po mazurskich jeziorach wspomogą potrzebujących

W Wilkasach koło Giżycka rozpoczyna działalność  pływający domek tzw. houseboat. Dochód z jego czarteru będzie przeznaczony na rzecz potrzebujących.  Czarterowaniem jednostki zajmuje się przedsiębiorstwo społeczne, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV