Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na maturze egzaminy z języków mniejszości narodowych. W liceum w Górowie Iławeckim młodzież zdaje ukraiński

Fot. Bogdan Tchórz (zdjęcie archiwalne)

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych przystępują dziś do egzaminów pisemnych z języków narodowych – białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego.

Odbędą się też egzaminy z języka kaszubskiego i z wybranych przedmiotów zdawanych w językach obcych. Wszystkie egzaminy przeprowadzane są w reżimie sanitarnym. Poniedziałek jest ostatnim dniem tegorocznej sesji pisemnych egzaminów maturalnych.

Licealiści z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim nie mają już takiej tremy, jak przed pierwszymi egzaminami – przyznają tegoroczni abiturienci Michał Iwanczewski i Marta Szczerbik.

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że wśród abiturientów zdających matury z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym najliczniejszą grupę stanowią piszący egzamin z języka białoruskiego – 156 osób. Drugą co do liczebności grupę stanowią zdający maturę z języka ukraińskiego – 70 osób. Litewski ma zdawać 20 osób.

Białoruski na poziomie rozszerzonym chce zdawać 15 osób, ukraiński – 34, litewski – 20 osób.

Egzamin zaczyna się o godzinie 9.00. Po południu, o 14.00, część maturzystów przystąpi dodatkowo do egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym. Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym – 180 minut.

Minister edukacji poinformował, że rok akademicki może rozpocząć się w normalnym trybie, a uczelnie „poczekają” z rekrutacją do czasu ogłoszenia wyników matur 2020.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za J. Chrunik/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w matura, mniejszość narodowa
94 procent tegorocznych maturzystów pisze egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Po południu rozszerzenie

Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze. Od lat angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Podobnie jak...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV