Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na mazurskie jeziora wypłyną pierwsze pasażerskie katamarany. To efekt programu „500+”?

W tym sezonie na Wielkich Jeziorach Mazurskich rozpoczną rejsy pierwsze pasażerskie katamarany. Armatorzy zbudowali nowe statki z powodu rekordowo rosnącego ruchu turystycznego, który tłumaczą efektami rządowego programu „Rodzina 500 plus”.

W jednym z portów w Rucianem-Nidzie zwodowano wycieczkowy katamaran o długości 39 metrów. To jeden z największych śródlądowych statków pasażerskich w Polsce. Jednostkę zbudowano w stoczni w Gdyni i dostarczono na Mazury w kilku częściach, które połączono na miejscu. Katamaran powinien być gotowy do rejsów w połowie maja. Ma pływać na trasie z Rucianego-Nidy przez Mikołajki do Pisza i z powrotem. Statek ma dwa pokłady, na które może zabrać łącznie 246 pasażerów.

Mniejszy, pasażerski dwukadłubowiec zwodowano kilka dni temu w porcie w Giżycku. Ma ponad 16 metrów długości i zabierze jednorazowo na pokład 56 pasażerów. To pierwszy od ponad 20 lat wycieczkowy statek zbudowany w stoczni na Mazurach. Nowa jednostka będzie nosić imię „Alicja” i obsługiwać trasę z Mikołajek do Rynu. Oficjalny chrzest i wprowadzenie do regularnej żeglugi przewidziano w czerwcu.

To pierwsze pasażerskie katamarany, które będą wozić turystów po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Dotychczas biała flota w tym regionie dysponowała wyłącznie statkami o jednym kadłubie.

W ocenie armatorów, wpływ na rosnący ruch turystyczny na Mazurach ma program 500 plus. Jeden z właścicieli portów przyznał, że w grupach uczestniczących w rejsach nie było wcześniej tak wielu matek z dwojgiem i większą liczbą dzieci. Świadczeniami wychowawczymi z rządowego programu Rodzina 500 plus, który ruszył 1 kwietnia 2016 roku, wspieranych jest 55 procent wszystkich polskich dzieci do 18 roku życia. Do rodzin trafiło już w sumie 21 miliardów złotych.

Z danych Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie wynika, że ruch turystyczny na Warmii i Mazurach wzrasta już od 2010 roku, ale ubiegły był pod tym względem rekordowy. Region w 2016 roku odwiedziło blisko 1,3 miliona turystów, z czego 160 tysięcy przyjechało z zagranicy. Liczba turystów krajowych zwiększyła się o ponad 14 procent w stosunku do 2015 roku.

(PAP/K.Piasecka)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w turystyka, Wielkie Jeziora Mazurskie, szlak Wielkich Jezior Mazurskich, program rodzina 500+
Niechciany świński biznes. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie Centrum Badawczo-Rozwojowego Trzody Chlewnej

W okolicach Olecka, pomiędzy wsią Imionki a Lipkowem, inwestor chce zbudować Centrum Badawczo-Rozwojowe Trzody Chlewnej na 24 tysiące świń. Mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości nie chcą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV