Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Polach Grunwaldu został wmurowany kamień węgielny. Do jesieni przyszłego roku powstanie nowa siedziba Muzeum Bitwy

fot. Przemysław Getka

To już koniec fatum, które ciążyło nad Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. W piątek uroczyście wmurowano kamień węgielny pod inwestycję.

Dziesięć lat temu wystarczyło funduszy jedynie na niewielki budynek, który nie licował z potęgą tego wydarzenia. Z kolei rok temu w pierwszym przetargu zwyciężyła firma, która po wykopaniu dołu przedstawiła fakturę na 2 mln złotych. Dzięki czujności władz muzeum wstrzymano wypłatę, a nieuczciwym wykonawcą do dziś zajmuje się prokurator. Budowę przejęła kolejna firma, która ma czas do końca listopada 2020 roku.

Szymon Drej, dyrektor muzeum nawet nie chce słyszeć o poślizgach, bo od lat ma wszystko zaplanowane. Jak mówi: będzie tam można obejrzeć przede wszystkim zabytki, choć zastrzega, że znajdą tam także najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Nowoczesny budynek będzie miał ponad 1700 m2 powierzchni wystawienniczej, a całość zamknie się w 3,5 tysiąca metrach kwadratowych. Danuta Roskosz, prezes zarządu sp. RS Inwestment z Olsztyna przewiduje, że budowę uda się ukończyć w terminie.

Całość inwestycji to koszt ok. 29 milionów złotych, z czego 14 pochodzić będzie z budżetu samorządu, a 15 z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grunwald, stębark
Mieszkańcy gminy Grunwald mogą odetchnąć z ulgą. Inwestor zrezygnował z budowy dużej fermy drobiu

Inwestor, który chciał wybudować w pobliżu ich domów potężną fermę drobiu odstąpił od swoich planów. Przeciwko przesięwzięciu protestowali mieszkańcy kilku sołectw. O sprawie mówiliśmy też w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV