Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na przedpolach Lidzbarka Warmińskiego pojawiły się oddziały francuskie. Dziś rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem

Bitwa pod Heilsbergiem – reduta. Fot. R. Alchimowicz

Nawet pół tysiąca rekonstruktorów z 12 krajów spodziewają się organizatorzy XI Bitwy pod Heilsbergiem, rekonstrukcji starcia wojsk napoleońskich z koalicją rosyjsko-pruską z 1807 roku.

Na przedpolach Lidzbarka Warmińskiego są już oddziały, które wezmą udział w dzisiejszej inscenizacji. Arkadiusz Jakszewicz, współorganizator imprezy będzie w niej uczestniczył również jako rekonstruktor. Na polu walki Francuzi będą atakować rosyjski szaniec artyleryjski. Piechotę wesprą ułani Księstwa Warszawskiego.

O godzinie 17 rozpocznie się rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem z udziałem około 500 rekonstruktorów z Polski, Rosji, Niemiec, Holandii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Francji, Czech, Szkocji, Norwegii i Kanady.

Organizatorzy przygotowali też dodatkowe atrakcje. Na Jarmarku Historycznym można zobaczyć pokazy i wziąć udział w warsztatach m.in. garncarstwa, krawiectwa, myślistwa, kapelusznictwa, gotowania epokowego, piwowarstwa, gorzelnictwa i kaletnictwa. Do dyspozycji zwiedzających jest też namiot sztabowy Napoleona. Na własne oczy można się przekonać jakie sprzęty wykorzystywano w XIX-wiecznej medycynie, wysłuchać koncertu napoleońskich muzyków z Czech oraz podziwiać pokazu militarne współczesnej armii w wykonaniu Grupy Rozpoznania Elektronicznego w Lidzbarku Warmińskim.

Imprezę zakończy wieczorna Biesiada Napoleońska na którą można wejść tylko w strojach historycznych. W programie między innymi pokaz tańców dworskich, koncert napoleońskich muzyków i potańcówka na dawną nutę.

Bitwa pod Heilsbergiem – sztab Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego. Fot. R. Alchimowicz

Bitwa pod Heilsbergiem była jedną z największych bitew napoleońskich na terenach dzisiejszej Polski. Miała miejsce 10 czerwca 1807 roku. Heilsberg, aktualnie Lidzbark Warmiński, poprzez swoje położenie stał się głównym ośrodkiem dowodzenia i oporu Rosjan i Prusaków. W dniu bitwy Lidzbark był dobrze ufortyfikowany. Wojskami broniących się dowodził Levin August von Bennigsen, ze strony francuskiej oficjalnie dowodził sam Napoleon.

Bitwa pod Heilsbergiem – reduta. Fot. Remigiusz Alchimowicz

(RAlchimowicz/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inscenizacja, bitwa pod Heilsbergiem
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem w tym roku 15 lipca

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ogłosiło, że tegoroczna inscenizacja bitwy z 1410 roku odbędzie się - pierwszy raz od lat - zgodnie z historyczna datą wydarzenia czyli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV