Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

“Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

Fot. Fotolia.com

Andrzejki od dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Kiedyś był to wieczór  wyłącznie matrymonialny i przeznaczony tylko dla niezamężnych dziewcząt. Dziś w Bliższych spotkaniach o andrzejkach.

Jadwiga Orzełek – animator kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach była gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

I. Malewska: Pojawia się pytanie, czy andrzejki są dziś, czyli 30 listopada, a może z 29 na 30 listopada?

K. Kaszubski: Jak to kulturowo wygląda z andrzejkami?

J. Orzełek: Różne źródła różnie do tego podchodzą. W centralnej Polsce się mówi, że to w wigilię do św. Andrzeja były kierowane wszystkie wróżby matrymonialne – wróżyły dziewczyny. Natomiast według badań na Warmii, św. Andrzeja obchodzono, bo to jest patron Archidiecezji Warmińskiej.

K. Kaszubski: Czyli dzisiaj jest dobry dzień?

J. Orzełek: Dzisiaj jest dobry dzień, trzeba iść do kościoła, żeby się pomodlić o dobrego męża – kiedyś dziewczyny mówiły, że mógłby nawet być kulawy, aby był bogaty.

I. Malewska: Na wstępie naszej rozmowy zauważyła Pani, że to jest coś dedykowanego tylko pannom na wydaniu, dziewczynom, które szukają kandydata na męża?

J. Orzełek: Tak, choć mówi się też o wróżeniu na św. Katarzyny w innych regionach Polski, gdzie mężczyźni wróżyli sobie dobrą żonę. Ale ten obyczaj zaniknął.

K. Kaszubski: Mniej mężczyzn szukało żon?

J. Orzełek: Tak, mniej, ale teraz też wróżą sobie z wosku lanego – kiedyś lano ołowiem, a teraz woskiem i zarówno chłopcy, jak i dziewczyny patrzą, co się wywróżyło.

Posłuchaj rozmowy

Święty Andrzej Apostoł pochodził z Galilei. Był rybakiem i jednym z 12 uczniów Chrystusa. Jest patronem Archidiecezji Warmińskiej, a także opiekunem małżeństw i orędownikiem zakochanych – stąd modlitwy i prośby niezamężnych dziewczyn kierowane do św. Andrzeja o szybkie zamążpójście oraz wróżby w przeddzień jego święta.

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
HIV może dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Najstarsza osoba w Polsce, u której wykryto zakażenie miała 81 lat

Co sześć sekund na całym świecie dochodzi do zarażenia wirusem HIV – szacują eksperci z Krajowego Centrum AIDS. Większość osób zakażonych wirusem HIV żyje, nie mając...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV